Foto: Unsplash

Marihuana neraz delí ľudí na dva tábory.

Kým jedna skupina nedá dopustiť na jej liečivé účinky, iní jej užívanie kritizujú v akejkoľvek podobe. Aj keď jej liečivý vplyv sa nedá poprieť, ľudia by sa podľa odborníkov mali mať na pozore. Najnovšia štúdia totiž ukazuje, že užívateľom marihuany mladším ako 45 rokov hrozí dvojnásobne vyššie riziko infarktu.

Pravidelným užívateľom marihuany hrozí infarkt

Ako informuje najnovšia štúdia publikovaná v časopise Canadian Medical Association Journal, mladým ľuďom užívajúcim marihuanu hrozí vyššie riziko infarktu ako tým, ktorí sa jej vyhýbajú. Vedci analyzovali údaje, ktoré získali od viac ako 33 000 ľudí vo veku od 18 do 44 rokov a výsledky hovoria jednoznačne. Užívateľom marihuany hrozí infarkt aj v prípade, ak inak do rizikovej skupiny nepatria, píše portál IFLScience.

Foto: pexels

Časť ľudí užívajúcich marihuanu priznala, že si ju dopraje aspoň štyrikrát do mesiaca. V skupine ľudí, ktorí fajčili marihuanu krátko pred zberom údajov, sa v 1,3 % prípadov vyskytol srdcový infarkt. Problém podľa odborníkov spočíva aj v tom, že užívatelia marihuany častejšie fajčia aj cigarety a pijú alkohol ako tí, ktorí marihuanu nefajčia vôbec. A je známe, že aj alkohol a cigarety prispievajú k zhoršeniu celkového zdravotného stavu a zvyšujú riziko vzniku mnohých ochorení.

Bezpečné nie sú ani koláčiky či lízanky

Zistenia sú však podľa vedcov platné aj v prípade, ak z rovnice vylúčime cigarety a alkohol. Užívateľov marihuany ohrozuje nielen fajčenie, ale aj iné spôsoby konzumácie tejto látky, napríklad jedenie koláčikov s obsahom marihuany. Ani jedna z metód užívanie teda nie je bezpečnejšia ako iné. Množstvo ľudí sa pritom nazdáva, že napríklad jedenie koláčikov s pridanou marihuanou je bezpečnejšie ako fajčenie.

Foto: pexels

Dôkazom je štúdia, ktorá bola v roku 2019 publikovaná v časopise Canadian Journal of Cardiology. Tá sa zamerala na skúmanie toho, či lízanky s obsahom marihuany zvyšujú riziko srdcového infarktu. Ukázalo sa, že nebezpečné sú najmä lízanky s vysokým obsahom psychoaktívnej zložky THC. Čo sa týka fajčenia marihuany, riziko infarktu bolo nižšie u tých, ktorí si ju dopriali menej ako štyrikrát mesačne.

Podľa odborníkov to môže znamenať, že ohrození sú najmä ľudia, ktorí ju užívajú pravidelne. U ľudí, ktorí ju fajčia len príležitostne, je riziko nižšie. Vedcom zatiaľ nie je jasné, aké sú presné príčiny srdcového infarktu u užívateľov marihuany. Domnievajú sa však, že za to môže dlhodobé nedostatočné okysličenie srdca.

0
Uložiť článok
Komentovať