Foto: wikimedia.org/wikimedia.org

Naďa Černá / / Série
Milujete psov? Určite poznáte niekoľko druhov, ktoré sú veľmi obľúbené a majú ich v okolí mnohí. Ak aj vy zvažujete kúpu nového psíka do rodiny a bývate v malom byte, zoberte do úvahy aj tieto plemená, ktoré sa radia medzi najmenšie na planéte.

Jedna z najdôležitejších vecí pri kúpe nového psa do rodiny je najmä jeho veľkosť. Mnohí ľudia, ktorí žijú v malých bytoch, najradšej stavia na malé plemená psov, ktoré sa jednoducho zmestia úplne všade, dokonca aj do kabelky. Ak aj vy chcete maličkého psíka, zvážte kúpu jedného z týchto. Sú totižto najmenší na svete.

Ruský toy

wikimedia.org

Nikdy ste nepočuli o tejto rase? Nie ste jediní. Je to najmä z toho dôvodu, že plemeno ešte nie je natoľko rozšírené. Okrem názvu Ruský Toy je pes známy aj pod menom Moskovský Toy Teriér. Už v 19. storočí bol v Rusku veľmi obľúbeným spoločníkom šľachticov. Hmotnosť má prevažne od 1,3 do 2,7 kg, vďaka čomu je vhodný do každého bytu. Je to jeden z najvernejších psov na planéte. Okrem toho je veľmi inteligentný a verný. Ruský Toy môže byť krátkosrstý alebo dlhosrstý.

Bruselský grifón

Walter Basinger

Bruselský grifón bol v minulosti vyšľachtený na lov a zabíjanie potkanov. Dnes je to veľmi obľúbené plemeno najmä pre rodiny, ktoré chcú hravého a veselého psa. Je vhodný nielen do bytu, ale aj na dvor. Bruselský grifón má hneď niekoľko farebných prevedení vrátane béžovej, oranžovej, čiernej či tmavohnedej. Napriek svojej veľkosti je perfektným ochrancom, ktorý vždy bráni svoju rodinu.

Čivava

Chihuahua

Pravdepodobne najslávnejšie malé plemeno psov, čivava, sa objavuje nielen u mnohých ľudí, ale aj v rôznych televíznych seriáloch či filmoch. Čivavy môžete nájsť v niekoľkých farbách a majú len pár centimetrov. To sú hlavné dôvody, prečo ich ľudia milujú. Toto plemeno sa teší obľube aj vďaka veľkej osobnosti a dobrej nálade.

Japonský španiel

wikimedia.org

Už názov napovedá, že toto inteligentné plemeno pochádza z Japonska. Viac ako tisíc rokov patrí medzi obľúbených spoločníkov. Japonský španiel sa učí veľmi rýchlo, je múdry, no aj trochu tvrdohlavý. Zvyčajne je priateľský voči iným zvieratám a cudzím ľuďom. Perfektne sa hodí k starším deťom.

Maltézsky psík

wikimedia.org

Tento pes sa vám bude páčiť hneď na prvý pohľad. Maltézsky psík je jedno z najstarších plemien na svete. Plemeno bolo pravdepodobne objavené na ostrove Malta okolo roku 1500 pred naším letopočtom. Dnes je maltezák mimoriadne milý a hravý pes, ktorý miluje deti.

Jorkšírsky teriér

IMG_1786

Asi nie je človeka, ktorý by nepoznal jorkšírkeho teriéra. Radí sa medzi najpopulárnejšie plemená, ktoré milujú všetci. Váži maximálne 3,2 kg a vybrať si môžete z niekoľkých veľkostí. Veľkou výhodou, ktorú má, je najmä jeho skvelá povaha. Keďže je veľmi ochranársky, dokáže svoju rodinu ubrániť aj pred veľkým psom, proti ktorému by nemal šancu. Jedinú nevýhodu, ktorú prináša. je ťažká údržba jeho srsti, o ktorú sa musíte denne starať.

Americký toy foxteriér

wikimedia.org

Veľmi energický, inteligentný a hravý pes je americký toy foxteriér, ktorému sa dobre darí aj na rôznych súťažiach a výstavách. Toto plemeno je skvelým domácim maznáčikom pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl.

Pražský potkaniarik

wikimedia.org

Ak si myslíte, že toto plemeno nepoznáte, určite sa mýlite. Pražský potkaniarik je známy najmä pod menom ratlík. Vyšľachtený bol v strednej Európe už pred niekoľkými storočiami. Označuje sa aj ako najmenšie plemeno na svete, pretože nemá viac ako 2 kilogramy. Ratlík má veľmi dobre vyvinutý čuch, vďaka čomu bol v minulosti používaný na vyhľadávanie a usmrcovanie potkanov.

Nemecký špic

wikimedia.org

Nemecký špic má dlhú a zaujímavú históriu najmä vďaka tomu, že je potomkom veľkých psov, ktorí boli používaní na ťahanie sánok. V dôsledku dlhého šľachtenia však dnes patrí medzi najmenšie plemená na svete. Jeho maximálna hmotnosť je 2,2 kg. Nemecký špic je rád, keď je stredobodom pozornosti a je známe, že sa správa zle a zlomyseľne, ak nemá dostatočnú pozornosť od svojho majiteľa.

Toy pudel

IMG_0042

Pudle sú veľmi obľúbenou rasou, no nevýhoda je tá, že sú dosť vysoké. Práve preto sa nehodia ľuďom, ktorí žijú v malých bytoch. Ak však predsa len pudla chcete, je pre vás skvelou možnosťou toy pudel, ktorý je akoby zmenšeninou toho klasického. Toto plemeno je veľmi hravé a zvedavé. Aj keď váži len pár kíl, je veľmi odvážne čo z neho robí skvelého strážcu.

Opičí pinč

wikimedia.org

Plemeno je známe aj pod názvom opičí teriér. Pinč je veľmi hravý pes, ktorého spoznáte už z diaľky. Má neobvykle chlpatú tvár, vďaka čomu je aj veľmi zaujímavý. Síce je pes malý, má tendenciu  priateliť sa s ostatnými rasami psov, ďalšími domácimi miláčikmi a deťmi. Plemeno je veľmi odvážne, zvedavé a hravé.

Havanský psík

wikimedia.org

V minulosti toto plemeno skoro vyhynulo na svojom rodnom ostrove Kuba. Práve vďaka tomu, že sa stalo obľúbené, rozšírilo sa do celého sveta a aj dnes ho tak môžeme stále vidieť. Vysoký je maximálne 25 cm a má len pár kilogramov. Je veľmi múdry a  jednoducho sa naučí všetky povely.

Malý jazvečík

wikimedia.org

Síce jazvečík patrí medzi malé plemená, na svete môžete nájsť ešte menšie. Malý jazvečík má maximálnu výšku od 13 do 18 cm a má 2 kilogramy. Tieto psy sú veľmi hravé, láskyplné a ochranárske.

Norfolkský teriér

wikimedia.org

Norfolkský teriér bol vyšľachtený na začiatku 19. storočia. Pôvodne bol chovaný na zabíjanie a lov škodcov. Dnes patrí medzi najmenšie teriéry vôbec, no vďaka svojej povahe dokáže konkurovať omnoho väčším plemenám. Norkfolkský teriér je nezávislý, tvrdo pracujúci a láskyplný pes.

Pekingský palácový psík

wikimedia.org

Pôvod pekingského palácového psíka siaha naozaj ďaleko do minulosti. Pôvodne bol veľmi obľúbeným psom čínskych autorít. Je veľmi ušľachtilý, láskyplný a lojálny svojim rodinným príslušníkom. Vďaka jeho ostražitej povahy je takisto skvelým ochranárom.

Ši-cu

wikimedia.org

Ďalšie plemeno, ktoré bolo vyšľachtené v Číne, je Ši-cu. Jedno z najstarších psích plemien na svete, ktoré vzniklo už 8000 rokov pred našim letopočtom bolo pôvodne kráľovským psom, ktorého ste mohli nájsť najmä v palácoch. Dnes je vhodný aj na šport či iné rôzne aktivity.

Šiperka

wikimedia.org

Trochu väčším psom je plemeno Šiperka, ktoré patrilo v minulosti ako sprievodný pes belgických námorníkov. Síce je od ostatných malých plemien trochu väčší, je to najmenší ovčiarsky pes na svete. Má mimoriadne živú a energetickú povahu.

Austrálsky hodvábny teriér

wikimedia.org

Veľmi podobným psom jorkšírovi je aj austrálsky hodvábny teriér, ktorý bol vyšľachtený v Austrálii koncom 19. storočia. Jeho maximálna hmotnosť sú približne 4 kilogramy. Toto plemeno je veľmi obľúbené aj vďaka krásnej, hodvábnej a lesklej srsti. Hodvábny teriér je vždy pripravený na výzvu a dobrodružstvo. Napriek svojej malej výške a hmotnosti dokáže byť skvelým pomocníkom pri love.

Papillon

wikimedia.org

Svoje meno dostal tento pes na základe francúzskeho slova papillon, čo v preklade znamená motýľ. Papillon je veľmi obľúbené malé plemeno. Jednoducho sa naučí všetky povely, ktoré mu rozkážete. Vhodný je aj pre ľudí, ktorí radi so psami súťažia na výstavách.

Malý bradáč

wikimedia.org

Malý bradáč je veľmi jednoducho identifikovateľný vďaka svojím dlhým fúzom a hustému obočiu. Malý pes, ktorý má naozaj veľké srdce patrí medzi TOP 20 najobľúbenejších psov v USA, Veľkej Británii a Nemecku. Bežne sa však nachádza po celom svete.

Čínsky chocholatý pes

wikimedia.org

Čínsky chocholatý pes sa vyskytuje v dvoch prevedeniach, a to ako bezsrstý a jemne srstý. Bezsrsté psy majú celé telo bez srsti okrem častí ako nohy, hlava a chvost. Jemne srsté psy majú dlhú a mäkkú srsť. Toto plemeno je veľmi očarujúce, milujúce a ostražité. Je vhodné aj pre deti.

Bišon

wikimedia.org

Bišon je pes, ktorý má maximálnu výšku 25 centimetrov. Je špeciálne chovaný ako spoločník pre osamelých ľudí, ktorí potrebujú spoločnosť, ale aj pre rodiny, ktoré hľadajú šikovného a zábavného psa.

Lancashirský pätár

wikimedia.org

Toto plemeno bolo kedysi využívané pri hospodárskych zvieratách, ktoré bolo potrebné zahnať späť na svoje miesto. Okrem toho bol skvelým spoločníkom pri love králikov. Dnes je tento pes veľmi populárny najmä vo Veľkej Británii. Lancashirský pätár je priateľský, hravý a inteligentný pes.

Volpino

wikimedia.org

Volpino je vzácne plemeno, ktoré bolo vyšľachtené v starovekom Taliansku. Milovali ho nielen šľachtici, ale aj roľníci, pretože bolo vždy veľmi priateľské a energické. Vďaka jeho lojálnosti a energii je vhodný aj do rodín, ktoré hľadajú príjemného spoločníka.

Biewer teriér

wikimedia.org

Relatívne nové plemeno, ktoré vzniklo v Nemecku, sa radí medzi tie najmenšie, ktoré na planéte máme. Hmotnosť nemá vyššiu ako 3 kilogramy. Biewer teriér je veľmi lojálny, odvážny a energický, vďaka čomu sa hodí do rodín, kde sa nachádzajú deti.

Pozri aj: Jeden krajší ako druhý. Toto je 25 najväčších psích plemien na svete

list25.com
0
Komentovať (0)