Foto: instagram.com( george_thenewf/lindaen)

zuz / / Zviera
Bernardín Benedictine bol považovaný za najťažšieho psa na svete. Vážil až neuveriteľných 166 kg! Veľká a hrozivá tlama, ale pokojná a milá povaha, také sú zvyčajne tie najväčšie psie plemená. V článku vám prinášame 25 psích obrov. My sme si ich jednoducho zamilovali.

Viete, ktoré sú najväčšie plemená psov na svete? I keď univerzálne kritéria ako určiť toho najmohutnejšie neexistujú, vo všeobecnosti sa za psích obrov považujú tie, ktoré vážia viac ako 45 kíl. Doteraz najťažším psom na svete bol  bernardín Benedictine s hmotnosťou až 166 kg. Napriek ich veľkosti majú veľké psy zvyčajne pokojnú povahu a sú výbornými domácimi spoločníkmi. Ak práve rozmýšľate, že vám obrí chlpáč na dvore chýba, predstavujeme vám 25 najväčších plemien psov.

Kaukazský ovčiak

Je obľúbený hlavne v Rusku, Azerbajdžane, Gruzínsku a severných kaukazských oblastiach. Má silnú, svalnatú stavbu tela a patrí medzi molosské plemená. V kohútiku pes meria 75 cm.

Instagram

Anglický mastif

Anglický mastif pre svoju mohutnú stavbu tela patrí medzi najväčšie psy sveta. Prvá zmienka o tomto plemene pochádza zo 6. storočia pred Kristom. Bol to práve Cézar, ktorého tieto verné a silné psy pri dobývaní Británie očarili. Bežný samec môže vážiť až 113 kg. Najťažším doteraz zaevidovaným mastifom bol Zorba, ktorého hmotnosť dosiahla až 156 kg.

Novofunlandský pes

Pôvodne pracovný pes, ktorého využívali novofunlandskí rybári. Je mohutný, inteligentný a výborne pláva. Zvyčajne má čierne sfarbenie, ale môže byť tiež hnedý, biely alebo sivý. Niektoré psy dosahujú hmotnosť až 90 kg. Ten doteraz najťažší vážil 120 kg.

Komondor

Komondor alebo ľudovo aj pes-mop je maďarské ovčiarske plemeno s pokojnou a rozvážnou povahou, ktorý zvyčajne rešpektuje iba jedného človeka. Má jedinečnú splstnatenú, či do povrázkov po zem splývajúcu bielu srsť a patrí k najimpozantnejším plemenám. Pes meria až 80 cm v kohútiku a bežne váži okolo 60 kg.

Deerhound alebo škótsky jelení pes

Je vysoké plemeno poľovných psov, ktoré sa v Škótsku využívali pri poľovačkách na jelene. Psy merajú okolo 80 cm a vážia približne 50 kg.

Neapolský mastif

I keď nie je taký veľký ako anglický mastif, stále nás svojimi rozmermi ohromuje. Psy vážia okolo 60-70 kg. Sú nebojácne a veľmi ochraňujú domov a svoju rodinu. Sú nadpriemerne inteligentné a samé sa rozhodujú.

Bostana bu sefer 🐻 girmiş

A post shared by Ferhat Hoşalay 🐻 (@fhosalay) on

Bernardín

Pôvodne bol vyšľachtený ako záchranársky pes do talianskych a švajčiarskych Álp. Má enormnú veľkosť – meria 90 cm a váži až 120 kg. Najhrdinskejším bernardínom bol Barry, ktorý zachránil 40 až 100 ľudských životov.

Instagram

Írsky vlkodav

Pôvodne poľovnícke plemeno využívané na lov a stráženie. Vlkodav je starobylým plemenom, ktorého v Írsku chovali už 7000 rokov pred Kristom. V stoji meria 86 cm a je teda aj najvyšším plemenom na svete. Napriek výške váži iba okolo 55 kg. Írske vlkodavy mávajú rôzne povahy a vrtochy, sú známe svojím individualizmom, ale iba zriedkavo sú nerozumné či agresívne.

Čierny ruský teriér

Bol vyšľachtený ako pracovný vojenský pes v bývalom Sovietskom zväze na konci 40. rokov minulého storočia. Je krížencom až 17 rôznych plemien! Meria od 72 do 78 cm a váži okolo 60 kg. Je pokojný, sebavedomý a odvážny. Rýchlo sa učí a je veľmi inteligentný. Napriek veľkosti sa dožíva krásnych 14 rokov a vo všeobecnosti je zdravý bez degeneratívnych dedičných chorôb.

Kron #brt #blackrussianterrier #рускийтерьер #черныйтерьер

A post shared by Kriss Popovski (@krisspopovski) on

Nemecká doga

Výška týchto psov je až 76 cm. Nemecká doga menom Zeus však merala až neuveriteľných 112 cm. Majú priateľskú povahu a dobre sa znášajú s inými psami či domácimi zvieratami. Dožívajú sa 6 až 8 rokov, výnimočne 10.

– Such a gorgeous photo 😍 @marybrunstphoto – #GreatDanesofInstagram – ☉☉☉

A post shared by YOUR Great Danes ! 🐾 (@greatdanesofinstagram) on

Leonberger

Leonbergera často nazývajú aj jemným levom a jeho meno je odvodené od nemeckého mesta Leonberg. Psy merajú 75 cm a vážia okolo 64 – 68 kg. Ľahko sa rozlišuje, pretože má hustú vodeodolnú srsť. Je veľmi verný, inteligentný a hravý s milou povahou, čo ho predurčuje na rodinného spoločníka. Dožívajú sa však iba 7 rokov.

Tosa-inu

Tosa-inu je japonské bojové plemeno (pomenované podľa japonskej oblasti Tosa). Je to vzácne a robustné plemeno. Kým v Japonsku tieto psy dosahujú hmotnosť od 36 do 61 kg, iné chovné stanice ich vyšľachtili až na veľkosť 60 až 100 kg s výškou až 82 cm v kohútiku. Tosa-inu sa vyšľachtil zo Shikoku-Inu – pôvodného japonského plemena, ktoré dosahovalo hmotnosť okolo 25 kg. Shikoku-inu sa skrížili s veľkými európskymi plemenami ako sú mastif, bernardín a nemecká doga s cieľom vyšľachtiť väčšieho a silnejšieho psa.

#tosatoken #tosainu #tosadog #

A post shared by Wojciech Budziński Klan Hato (@klanhato) on

Bernský salašnícky pes

Pôvodne pastiersky pes, ktorého využívali na farmách v švajčiarskom regióne Bern. Je veľké  a ťažké plemeno s trojfarebnou srsťou. Meria 64-70 cm a váži okolo 57 kg. Povahovo sa líšia, ale väčšinou sú pokojné, sebavedomé a učenlivé, priateľské k deťom a iným domácim zvieratám.

King of the backyard. @powderkegfarmberners

A post shared by Bernese Mountain Dogs (@bernesedaily) on

Búrsky buldog

Je plemeno vyšľachtené v Južnej Afrike, ktoré však Medzinárodná kynologická federácia neuznala. Je strážnym psom, ktorý meria približne 70 cm a váži 100 kg. Je veľmi poslušný, inteligentný a teritoriálny. Sú verné a majú rady deti a veľmi ochraňujú svoju rodinu.

Anatolský pastiersky pes

Pôvodne turecké plemeno pochádzajúce z Anatólie, ktoré bolo neskôr došľachtené v Amerike. Patrí medzi starobylé plemená a tureckí pastieri ho využívajú už 6000 rokov. Dosahuje výšku až 80 cm a váži približne 68 kg. Vďaka veľmi hustej srsti pôsobí ešte robustnejšie. Pôvodne pastierske a strážne psy sú nezávislé a odvážne, zodpovedné za stráženie stáda svojho pána v rozľahlých oblastiach bez jeho asistencie, preto je veľmi dôležité šteniatko socializovať. Dožívajú sa 11 rokov.

Attila, Anatolian Shepherd Dog, in his element.

A post shared by Barry Sergeant (@sinteryox) on

Tibetská doga

Tibetskú dogu chovali kočovné kmene v Tibete, Číne, Nepále a strednej Ázii a patrí medzi starobylé plemená s veľkou a svalnatou stavbou tela, hustou a nezvyčajne tmavou srsťou. Meria okolo 83 cm a váži 45-72 kg. Keďže sa využíva na stráženie stád, je nebojácny a zaútočí aj na predátorov vo veľkosti leoparda alebo vlka.

Argentínska doga

Poľovnícke plemeno vyšľachtené na lov vysokej zveri.Argentínska doga je veľký a svalnatý pes s bielou a veľmi krátkou srsťou. Meria 76 cm a váži vyše 55 kg.

Un angel que nos cuida desde el cielo👼🏼 #dogo #dogoargentinodr #dogoargentino

A post shared by Dogo Argentino (@dogoargentino) on

Veľký švajčiarsky salašnícky pes

Vyšľachtený vo švajčiarskych Alpách, tento pes s robustnou a ťažkou stavbou tela a veľkou fyzickou silou si uchoval svoju obratnosť, a tak dokáže majiteľom pomôcť pri statkárskych povinnostiach všetkého druhu. Patrí medzi najstaršie švajčiarske plemená, váži okolo 72 kg a meria 76 cm. Je veselým, inteligentným a spoločenským psom, ktorý obľubuje ľudí a deti.

Bully kutta

Bully kutta alebo pakistanský mastif je potomkom už vyhynutého pracovného plemena Alaunt. Má zvyčajne bielu srsť, ale môže mať aj hnedé alebo čierne škvrny. Meria okolo 90 cm a váži 95 kg. Je pokojným, priateľským psom, ktorý sa ľahko cvičí.

Beautiful female bully kutta! نثيه 😍❤️

A post shared by ‏ONLY GIANTS (@mastiff.breeds) on

Bordeauxská doga

Toto plemeno poznáme aj pod názvom francúzsky mastif. Patrí medzi najstaršie francúzske plemená. Má veľmi silnú a svalnatú stavbu tela a v minulosti sa využíval na rôzne činnosti od ťahania vozov, nosenia ťažkých predmetov až po stráženie oviec a hradov európskej šľachty. Váži okolo 68 kg. Má masívnu, širokú hlavu v pomere k svojmu telu, jednu z najväčších vo svete psov. Nanešťastie tieto psy trpia rôznymi chorobami, a preto sa dožívajú iba 5-6 rokov.

Kangal

Kangal je ďalším strážnym tureckým plemenom. Meria od 76 do 1 cm a váži okolo 66 kg. Je rýchly a obratný, dokáže bežať rýchlosťou až 50 km/hod. Je pokojný, rozvážny a nezávislý, má dominantnú povahu a ochranárske vlastnosti. Keď sa správne socializuje, má rád návštevy, hlavne deti.

Dosta güven duşmana korku.#Kangal #KangalAsalet

A post shared by Kangal Çoban Köpekleri (@kangal_asalet) on

Landseer

Landseer je podobný novofunlandskému psovi a niektoré chovné stanice ho dokonca považujú iba za čierno-bielu variantu tohto plemena. Meria  80 cm a váži 80 kg.  Landseer je známy svojou neobyčajne milou povahou, jemnosťou a pokojnosťou. Rád pláva a sú známe prípady, keď zachránil topiacich sa ľudí. Keďže myslí a reaguje rýchlejšie ako novofunlandský pes, ľahšie sa cvičí.

Happy 4th, everyone!

A post shared by George McSlobberface, Esq. (@george_thenewf) on

Akbaš

Pôvodne pes zo západného Turecka, Akbaš sa využíval na stráženie dobytka a ako pastiersky pes. Váži 34-64 kg a meria 69-86 cm. Je štíhlejší ako ostatné turecké plemená, má hladkú, hustú a krátku bielu srsť. Akbaš je pokojný, ale ostražitý pes, sú nadpriemerne silné, cieľavedomé s veľkou výdržou pri strážení. Dožívajú sa približne 10-11 rokov.

Cane Corso

Príbuzný neapolskému mastifovi, Cane Corso je ďalším talianskym poľovníckym a strážnym plemenom. Poznali ho už v staroveku a je aj vyobrazený na viacerých historických nástenných maľbách. Meria 70 cm a váži približne 40-50 kg. Dožíva sa 10-12 rokov.

Kuvasz

Kuvasz je starobylé maďarské plemeno, ktoré sa pôvodne využívalo na stráženie dobytka. Má hustú bielu a zvlnenú srsť. Je chytrý a inteligentný a majitelia častokrát vravia, že má klaunovský humor.
Juninho*Kuvasz Prince of The Dogs*

Pozri aj: Keď sa pes tvári previnilo, v skutočnosti to znamená niečo úplne iné

list25.com
0
Komentovať (0)