Foto: Broken Road Productions

Tento rok nám dal enormné množstvo filmov, ktoré rozhodne stáli za návštevu kina.

A dal nám ich toľko, že sa pre všetky nenašlo miesto. Pokiaľ máte svojho filmového favorita za tento rok, dajte nám vedieť, ktorý to je v komentároch. V našom zozname sme pokryli najznámejšie žánre a v rámci nich tituly, ktorým bolo dopriate najviac pozornosti. A to či už na našej alebo na domácej pôde.

Mimo toho, že rok 2018 nás slušným množstvom filmov nasýtil, december sa stále neskončil, a tak máme pre vás aj pár tipov, ktoré by ste si dokonca roka nemali nechať ujsť.

Sci-fi

Ready Player One/ Ready Player One: Hra sa začína

ČSFD: 82 %
IMDB: 7,5/10

V rámci sci-fi žánru určite nebol sklamaním Ready Player One, ktorý vznikol adaptáciou knižnej predlohy. Snímok veľmi pekne vykreslil budúcnosť, v ktorej ľudia omnoho viac inklinujú k virtuálnej realite, ako k tej skutočnej. Pre radu fanúšikov, ktorí knihu čítali, bol snímok sklamaním, no pokiaľ ste z tohto hľadiska nedotknutí, určite vás uspokojí. Či už je to vizuálne spektakulárna výprava alebo šialené množstvo kultúrnych referencií, každý si príde na svoje.

The Predator/ Predátor: Evolúcia

ČSFD: 53%
IMDB: 5,5/10

Zabúdať však nesmieme ani na klasické tituly. V poslednej dobe dostávajú v kinematografii viac priestore staršie tituly, ktoré sú buď spracované do rebootov alebo priamo nadväzujú na svojho predchodcu. Perfektným príkladom je napríklad vlaňajší Blade Runner, ktorý bol všetkým, len nie prázdnou akciou. Nový Predátor však na druhú stranu ukojil túžbu fanúšikov po bezcieľnom vyvražďovaní. Síce sa nedočkal pozitívnych recenzii, no v rámci svojho žánru určite nesklamal.

Komiks

Deadpool 2

ČSFD:  81 %
IMDB: 7,8/10

Aj keď komiksové filmy, nie sú žánrom ako takým, určite si vlastnú kategóriu zaslúžia. Druhý Deadpool sa jednotke rozhodne nevyrovnal. Jeho hlavným problémom bola prístupnosť aj pre tínedžerov. Tým, že Deadpool už nebol vulgárny a nechutný, stratil veľký kus svojho pôvodného čara. Stále však zostal tým istým drzým sarkastickým superhrdinom, ktorý si uvedomuje, že je vo filme a strieľa si z X-menov.

Avengers: Infinity War

ČSFD: 86 %
IMDB: 8,5/10

Spomedzi komiksových filmov však určite vyhráva na celej čiare Avengers. A to aj napriek faktu, že do vlastného univerza sa pustilo aj štúdio DC Comics. Marvelovky si však udržiavajú nielen svoju kvalitu, ale aj početných fanúšikov. Rozpočet 321 miliónov dokázali Avengeri len v Amerike zdvojnásobiť, zatiaľ čo vo celosvetovo zarobili dve miliardy dolárov. To hovorí za všetko.

Komédia

Tag/ Taguj!

ČSFD: 68 %
IMDB: 6,6/10

Komédia, ktorá (napodiv) vznikla podľa skutočnej udalosti, sa ukázala ako veľmi príjemné prekvapenie. Film Taguj sleduje skupinu priateľov, ktorí sa každoročne stretávajú kvôli naháňačke. Samozrejme, že od takéhoto filmu, alebo všeobecne od jeho žánru, nemôžete čakať veľa. Napriek tomu bolo Taguj veľmi milým letným prekvapením, ktoré nestrácalo dynamiku počas celej stopáže. Veľké množstvo originálnych nápadov a priama úmera humoru a akcie, vytvorili zvláštny non zábavný odvar Vo štvorici po opici a Office Christmas Party.

Game Night/ Nočná hra

ČSFD: 68 %
IMDB: 7/10

Nočná hra sa uberá veľmi podobným smerom ako Taguj. Teda minimálne v dojme, ktorý vo vás film zanechá. Spoloční menovatelia sú tu dosť podobní. Partia dospelých ľudí hrá hru, všetko sa zvrhne a nechýba akcia. Taktiež sme sa dočkali príjemného obsadenia a vo všeobecnosti prišla Nočná hra tiež s pomerne originálnym námetom, ktorý bol využitý naplno.

Hudobné

A Star Is Born/ Zrodila sa hviezda

ČSFD: 84%
IMDB: 8,2/10

Bradley Cooper sa svetu predstavil ako režisér. A šance sú vysoké, že niekto vo vašom okolí vám rozprával, ako sa rozplakal pri filme Zrodila sa hviezda. Za to môže práve Bradley, ktorí si vo filme zároveň strihol jednu z hlavných úloh. Mimo toho do filmu obsadil aj Lady Gagu. Krátko po uvedení do kín sa začalo šepkať o tom, že Zrodila sa hviezda je horúcim kandidátom na Oscara. Musí však rátať s konkurenciou.

Bohemian Rhapsody

ČSFD: 93 %
IMDB: 8,3/10

A tá je mimoriadne obtiažna, pretože v hudobnom žánri bojuje ako lev film Bohemian Rhapsody. Životopisný film o kapele Queen, kde hlavnú postavu ikonického speváka stvárnil Rami Malek. Aj napriek zmiešaným recenziám na film samotný, sa Rami dočkal samej chvály. Začiatkom budúceho roka už budeme môcť hovoriť s určitosťou, zatiaľ sú stávky otvorené. Je však jasné, že obidva filmy nám priniesli mimoriadny pohľad do hudobného sveta.

Animované

Incredibles 2/ Rodinka úžasných 2

ČSFD: 81%
IMDB: 7,9/10

Spomedzi animákov je vyberať vrcholné projekty veľmi ťažké. Pokračovanie Rodinky úžasných však bolo niekoľkých rokoch veľmi očakávané a nesklamalo. Film bol opäť doslova očarujúci a nesmierne originálny, zatiaľ čo z neho dýchala atmosféra veľmi podobná prvému dielu. Práve tým film v divákoch prebudil aj veľké množstvo nostalgie a podarilo sa mu zaobísť sa bez sklamania.

A tieto dokonca roka ešte stíhate

Spider-Man: Into the Spider-Verse/ Spider-Man: Paralelné svety

ČSFD: 90%
IMDB: 8,6/10

Tento týždeň dorazil do kín nový animovaný Spider-man, od ktorého si veľa sľubujú nielen fanúšikovia pavúčieho superhrdinu. Ten sa svojim originálnym námetom a inovatívnou animáciou určite poľahky zaradí k filmom, ktoré v roku 2018 kraľovali svetovým kinám. Film sleduje chlapca z Brooklynu menom Miles Morales, ktorý veľmi rýchlo zisťuje, že nie je jediným Spider-manom tak, ako si myslel. Z ostatných dimenzii sa sem dostalo množstvo ďalších Spider-manov, medzi ktorými je aj ikonický Peter Parker.


  • Aquaman
  • Bumblebee
  • Asterix a tajomstvo čarovného nápoja
  • Návrat Mary Poppins

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy