Foto: facebook.com (Burnham Coastguard Rescue Team)

Vyplavená plastová fľaša aj takmer po 50 rokoch, vyzerá ako nová. Aj táto obyčajná fľaša poukazuje na globálny problém, ktorý sa týka nás všetkých.

Všetci vieme, že trvá dlhú dobu, kým sa plastový odpad rozloží. Napriek tomu si množstvo ľudí ešte stále neuvedomuje následky, ktoré môže spôsobiť a že sa len tak v prírode nestratí. To smutne ukazuje aj nasledujúci prípad. Na pláži bola nájdená vyplavená plastová fľaša. Čo je však šokujúce je fakt, že má takmer 50 rokov, no stále vyzerá ako nová. 

Plastová fľaša, ktorá má viac ako 47 rokov bola objavená na pláži v Spojenom Kráľovstve. To, že rozklad plastov prebieha dlhé roky je známe. Avšak najviac šokujúcim bolo to, že takmer po 50 rokoch, bola takmer nedotknutá a text na nej sa dal zreteľne čítať. To vyvolalo ešte väčšie obavy z tohoto globálneho problému.

The recent rough tides have swept in a huge volume of marine debris over the past few days.

Gepostet von Burnham Coastguard Rescue Team am Donnerstag, 4. Oktober 2018

„Stále vyzerá ako nová.“ Fľašu objavil pobrežný strážca na pláži v Somerset. „Je šokujúce, ako dlho dokáže takýto plastový odpad bez následkov existovať. A navyše znečisťovať prírodu.“ 

Fľaša zaručenie pochádza z obdobia pred rokom 1971, kedže je na nej označenie „4d“. V tomto roku totiž došlo v Británii k decimalizácii (zdesiatkovaniu) meny a začala sa používať jednotka „p“ na označenie penny. Predtým sa používal symbol „d“.  To teda znamená, že je minimálne 47 rokov stará. A aj napriek tomuto dlhému času sa takmer vôbec nezmenila a všetky nápisy na nej sa dajú zreteľne prečítať.

Rozklad niektorých typov fliaš môže trvať až neuveriteľných 450 rokov. Spojené Kráľovstvo ročne vyprodukuje viac ako 170 miliónov ton odpadu. To predstavuje neuveriteľné množstvo. A väčšina z nich sú balenia od potravín. Zrecyklovať sa však podarí len tretinu z nich.

Items like this washing up bottle that is 47 years old was among the debris from the rough tides.

Gepostet von Burnham Coastguard Rescue Team am Donnerstag, 4. Oktober 2018

Plastový odpad je tak rozšírený, že okrem znečistenia prírody, ohrozuje aj životy morských živočíchov. V mäkkýšoch dokonca boli objavené mikroplasty a vlákna tenšie ako ľudský vlas. Pobrežná hliadka Burnham vyzvala ľudí, aby obmedzili používanie plastov a svoj odpad si po sebe poctivo odhadzovali na miesta tomu určené, najmä keď sú na pláži. Pretože si možno ani len neuvedomujú, čo môžu zapríčiniť.

theguardian.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy