Foto: crowdcube/Ooho!

Usporiadatelia Londýnskeho polmaratónu sa rozhodli k radikálnemu kroku. Na súťaži zakázali používanie plastových fliaš.

Na polmaratóne, ktorý sa konal v Londýne 16. septembra, sa účastníci pretekov stretli s netradičným, zato veľmi zmysluplným zákazom. Usporiadatelia sa rozhodli tvrdo zakročiť proti plastovému znečisteniu a tak na polmaratóne absolútne zakázali používanie plastových fliaš. Súťažiaci si nielenže nemohli doniesť so sebou plastovú fľašu, ale nikde si ju ani nemohli naplniť. Našťastie od smädu neumreli. Pitný režim im zabezpečili jedlé vodné bubliny, ktoré sú skvelým ekologickým riešením.

Harrow polmaratón sa tak stal prvou udalosťou v Londýne, ktorá sa môže pochváliť úplnou absenciou používania jednorázových plastových fliaš. V dnešnej dobe sme si bohužiaľ zvykli kupovať vodu balenú do plastových fliaš, ktoré končia už po jednom použití v kontajneri. Práve táto forma odpadu predstavuje obrovský problém pre našu planétu. A to sa musí zmeniť. Skvelým vynálezom sú jedlé vodné bubliny od spoločnosti Ooho!, ktoré predstavujú hotovú revolúciu. Informovali sme vás o nich v tomto článku. Tento nápad sa páčil aj usporiadateľom obľúbeného polmaratónu, ktorí práve nimi zabezpečili pitný režim pre účastníkov pretekov.

Chce to len trochu cviku

Počas polmaratónu, ktorý mal dĺžku 20,92 km, sa mohli bežci osviežiť a doplniť si chýbajúce tekutiny vo viacerých stanovištiach, ktoré ponúkali miesto vody balenej v plastových fľašiach „eko“ verziu. Účastníci mohli vodu buď vypiť a obal vyrobený z jedlých morských rias pokojne skonzumovať, alebo ho po vypití odhodiť do kontajnera. Pre prírodu však takáto forma obalu nepredstavuje žiadny problém, pretože sa voľne rozloží už v priebehu 4 až 6 týždňov. A to je výrazný krok vpred.

Každá akcia so sebou prináša kvantá plastového odpadu

Akcie ako preteky či rôzne festivaly sú výbornými akciami, ktoré priťahujú tisíce fanúšikov. No tí po sebe neraz zanechávajú obrovské kvantum plastového odpadu. A práve jedlé vodné bubliny môžu byť novou alternatívou, ktorá výrazne zníži produkciu plastových fliaš.

Počas Londýnskeho maratónu, ktorý sa konal 22. apríla tohoto roku, sa usporiadatelia snažili znížiť množstvo plastových fliaš použitím 90-tisícov recyklovateľných pohárov dostupných na troch staniciach. Použite vodných jedlých bublín je ďalším krokom vpred. Na Londýnskom polmaratóne sa táto novinka stretla s úspechom. Veríme, že sa nimi budú inšpirovať aj ďalšie akcie a ktovie, možno sa raz z nich budeme tešiť aj na Slovensku.

theguardian.com
Príbehy
0
Komentovať (0)