Foto: .214.com

Fistulácia je pomerne bežnou záležitosťou.

Video, ktoré získala francúzska skupina za ochranu práv zvierat, pobúrilo mnohých. Vidieť na ňom, ako poľnohospodárski výskumníci využívajú otvory v kravách, cez ktoré majú priamy pristúp do žalúdka, konkrétne do bachora kravy, aby mohli študovať ich trávenie. Informuje portál euronews.com

Video bolo vytvorené vo februári a v máji tohto roka v súkromnom poľnohospodárskom výskumnom zariadení v Saint-Symphorien v severozápadnom Francúzsku a poukázala naň kampaň L214.

Tieto otvory umožňujú prístup do kravského bachora a výskumníci tak môžu v „priamom prenose“ sledovať proces trávenia kravy. Proces fistulácie ako sa toto nazýva, bol vynájdený už v 19. storočí, a tak rozhodne nejde o žiadnu novinku a používa sa vo výskumných centrách nielen po celej Európe ale aj svete. Kampaň L214 ale označuje tento proces za krutý a žiada ho okamžite ukončiť.

Ako občania vyzývame ministrov pre výskum a poľnohospodárstvo, aby okamžite ukončili experimenty zamerané na zvýšenie produktivity zvierat“, uvádza kampaň.

V reakcii na kampaň sa vyjadrila výskumná spoločnosť Avril Group:Tento proces sa využíva celosvetovo na výskumné ciele. Je to v súčasnosti jediný spôsob na štúdium trávenia rastlinných proteínov. Analýza je nevyhnutná pre mnohé pokroky v šľachtení a najmä v zlepšovaní zdravia zvierat. Procesom docieľujeme menšie používanie antibiotík a zníženie napríklad aj emisii metánu, ktorý kravy produkujú.

Zábery vo videu poukazujú tiež na nevyhovujúce podmienky pre kravy, ale aj iné zvieratá ako sú ošípané, zajace či sliepky, určené takisto na výskumné ciele.

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )