Reprofoto: Youtube/HBO Max

K dispozícii bude už 22. júna 2022 na HBO Max.

Tragédia jadrovej elektrárne Černobyľ je stále aktuálnou. Do pozornosti sa v poslednej dobe dostala aj kvôli invázii ruských vojsk na Ukrajinu, kde sa odohrali mnohé hraničné situácie. Ruskí vojaci tam napríklad kopali zákopy či rabovali, čo sa im, vzhľadom na povahu miesta, môže najmä do budúcnosti veľmi nepríjemne vypomstiť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ukáže, čo sme nevideli

Nový dokument o Černobyle s názvom Chernobyl: The Lost Tapes z dielne HBO Max sľubuje, že uvidíme zábery, ktoré doteraz nikto nevidel. Vo zverejnenom traileri vidíme v úryvkoch likvidátorov katastrofy, ktorí hrdinsky odpratávali rádioaktívne materiály, ale aj bežných obyvateľov blízkeho mesta Pripjať vystavených neviditeľnému zabijakovi.

Výbuch v Černobyľskej jadrovej elektrárni z roku 1986 je najväčšou jadrovou katastrofou v histórii. Pri skúške reaktora a po sérii nesprávnych postupov v kombinácii so zlým dizajnom reaktora, došlo k výbuchu, pričom do ovzdušia z odhaleného horiaceho reaktora začali prúdiť silno rádioaktívne čiastočky a postupne kontaminovali okolie. Ďalej sa vetrom a prúdením vzduchu rozniesli prakticky po celej Európe.

Najväčšia lož

Katastrofa v Černobyle je spolu s haváriou vo Fukušime na medzinárodnej stupnici jadrových udalostí INES označená hodnotou 7. Toto číslo pritom získali iba tieto dve spomínané udalosti.

Nové zábery v dokumente poskytnú vzácny pohľad do života obyvateľov neďalekého mesta Pripjať, z ktorých bola väčšina evakuovaná, avšak do svojich príbytkov sa už nikdy nesmeli vrátiť. V dokumente uvidíme tiež prácu tisícov sovietskych baníkov či technikov, ktorí sa snažia zabrániť katastrofe. Popri tom tiež cítime všadeprítomnú veľkú černobyľskú lož, ktorá bola pre situáciu tak typická, keď režim chcel situáciu čo najviac ututlať.

Dokument Chernobyl: The Lost Tapes prinesie HBO Max 22. júna 2022.

0
Uložiť článok
Komentovať