Foto: Profimedia

Fotografie ukazujú, čo za sebou Rusi zanechali, keď opustili Černobyľ.

Chodby plné odpadkov, rozbité okná či rôzne odkazy po stenách. Aj to našli Ukrajinci, keď sa vrátili do Černobyľu, ktorého sa v počiatočných dňoch vojny zmocnili ruské vojská. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Aj keď Ukrajina opätovne dobyla Černobyľ už minulý mesiac, predpokladá sa, že teraz je to prvýkrát, čo vyšli na povrch zábery z Černobyľskej elektrárne a kancelárií, uvádza britské Metro.

Zajali obsluhu elektrárne

Po tom, čo Putinove vojská zadržali na začiatku invázie 170 ukrajinských vojakov v elektrárni, technický personál nútili pokračovať v práci na zabezpečovaní elektrárne.

Foto: Profimedia

Neskôr sa ukázalo, že ruskí vojaci nepoznali základné bezpečnostné postupy v miestach so zvýšenou radiáciou. V takzvanom Červenom lese za elektrárňou, čo je jedno z najrádioaktívnejších miest na svete, si kopali zákopy, pričom na povrch dostávali rádioaktívny materiál.

Technikov neustále desila možnosť nehody, keďže nemohli ísť domov a boli vyčerpaní. Bol navyše na nich vytváraný emocionálny a psychologický tlak. Jeden z inžinierov povedal, že musel upokojovať často podráždených ruských vojakov, aby mohol stále rozhodovať o tom, ako sa starať o elektráreň.

Foto: Profimedia

Zvýšená radiácia

Ďalší z technikov prezradil, že musel kradnúť palivo ruským vojakom pre generátor elektrickej energie v momente, keď vypadla elektrina. Strata prúdu je nebezpečná a mohla by byť pre Černobyľ katastrofou.

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grosi neskôr povedal, že v oblasti boli zistené zvýšené úrovne radiácie, no uviedol, že nepredstavujú riziko pre ľudí naokolo.