Foto: unsplash

Strata čuchu medzi nich napríklad nepatrí.

Juhoafrická lekárka, ktorá ako prvá upozornila na nový variant Covid Omicron, odhalila, že pacienti majú „nezvyčajné“ symptómy.

Ako píše portál Daily Mail, doktorka Angelique Coetzeeová, ktorá prevádzkuje súkromnú prax v juhoafrickom administratívnom hlavnom meste Pretória, uviedla, že si prvýkrát všimla začiatkom tohto mesiaca, že pacienti s Covidom majú množstvo zvláštnych symptómov.

Intenzívna únava a vysoký tep

Lekárka, ktorá už viac ako 30 rokov predsedá Juhoafrickej lekárskej asociácii povedala, že žiadny z pacientov s omikronom netrpel stratou čuchu, ktorá sa typicky spája s Covidom, ale namiesto toho sa u nich objavili nezvyčajné znaky, ako je intenzívna únava a vysoký tep.⁠

Medzi ďalšími príznakmi má byť podráždené a svrbiace hrdlo (ale bez bolesti), a mimo iného aj stredne silná bolesť hlavy, píše Wales Online.

„Ich symptómy boli také odlišné a také mierne od tých, ktoré som liečila predtým,“ povedala doktorka Coetzeeová pre The Telegraph 18. novembra, keď liečila štvorčlennú rodinu, z ktorých všetci trpeli silnou únavou po pozitívnom teste na Covid-19.

Foto: SITA/AP

Prvýkrát objavený v Južnej Afrike začiatkom tohto mesiaca, omikron bol odvtedy zistený v Británii, Nemecku, Českej republike, Taliansku, Belgicku, Holandsku, Botswane, Izraeli, Hong Kongu a Austrálii, zatiaľ čo rakúske zdravotnícke úrady dnes vedú vyšetrovanie prvého podozrivého prípadu.

Objav omikronu, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) minulý týždeň nazvala „variantom obáv“, vyvolal vo svete neistotu kvôli tomu, že by mohol odolávať očkovaniu a predĺžiť takmer dvojročnú pandémiu.

Omicron je potenciálne nákazlivejší ako predchádzajúce varianty, hoci odborníci zatiaľ nevedia, či spôsobuje viac alebo menej závažný Covid-19 v porovnaní s inými variantami.

Doktorka Coetzeeová uistila médiá, že nové symptómy, ktoré spozorovala, boli „mierne“ a že všetci pacienti, ktorých liečila, sa dobre zotavili.

„Mali sme jeden veľmi zaujímavý prípad, dieťa, asi šesťročné, s teplotou a veľmi vysokou pulzovou frekvenciou, a napadlo ma, či by som ho mala prijať do nemocnice,“ povedala doktorka Coetzeeová, „Keď som situáciu o dva dni skontrolovala, dieťa na tom bolo oveľa lepšie.“

Doktorka však tiež povedala, že sa obáva, že variant môže predstavovať väčšie nebezpečenstvo pre starších ľudí.

Daily Mail
0
Uložiť článok
Komentovať