Foto: SITA/AP

Lavrov: "Oslobodenie" Donbasu je bezpodmienečnou prioritou Ruska

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v nedeľu poprel špekulácie, že prezident Vladimir Putin je chorý, a dodal, že šéf Kremľa nemá žiadne príznaky poukazujúce na chorobu. Vyhlásil tiež, že Rusko chce „oslobodiť“ Donbas. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a Reuters.

Putinovo zdravie a súkromný život sú v Rusku nedotknuteľnými témami a takmer nikdy sa o nich verejne nediskutuje.

Na otázku o Putinovom zdraví počas interview pre francúzsku televíznu stanicu TF1 Lavrov odpovedal: „Nemyslím si, že príčetní ľudia môžu u tohto človeka vidieť príznaky nejakého druhu choroby.“

Foto: TASR/AP

Lavrov dodal, že Putin, ktorý bude mať v októbri 70 rokov, sa objavuje na verejnosti „každý deň“.

„Môžete ho sledovať na obrazovkách, čítať a počúvať jeho prejavy,“ povedal Lavrov vo vyjadreniach, ktoré zverejnilo ruské ministerstvo zahraničných vecí. „Nechávam to na svedomí ľudí, ktorí šíria takéto fámy,“ uviedol Lavrov.

Putin, ktorý je v Rusku pri moci vyše dve desaťročia, poslal 24. februára na Ukrajinu vojakov, čo vyvolalo šok po celom svete. Počas invázie Ruska boli na Ukrajine zabité tisíce ľudí a táto agresia spustila aj najväčšiu utečeneckú krízu v Európe od druhej svetovej vojny a viedla k nebývalým západným sankciám proti Rusku.

Oslobodenie regiónu Donbas je pre Moskvu prioritou

Lavrov v interview tiež vyhlásil, že „oslobodenie“ regiónu Donbas na východe Ukrajiny je pre Moskvu „bezpodmienečnou prioritou“, pričom ostatné ukrajinské územia sa musia samy rozhodnúť o svojej budúcnosti.

Foto: SITA

Interview s francúzskou televíziou TF1 sa konalo v čase, keď sa Rusko zo všetkých síl snaží ovládnuť kľúčové mestá na Donbase, tradičnom priemyselnom srdci Ukrajiny, ktoré pozostáva z Doneckej a Luhanskej oblasti.

Minister znovu zopakoval tvrdenia Moskvy, že jej „špeciálna vojenská operácia“ na Ukrajine má demilitarizovať susednú krajinu po tom, čo sa NATO viackrát rozšírilo na východ, a tiež očistiť ju od „nacionalizmu inšpirovaného nacizmom“. Kyjev a západné štáty vnímajú tieto tvrdenia ako nepodloženú zámienku na uchvátenie územia, píše agentúra Reuters.

„Oslobodenie Doneckej a Luhanskej oblasti, uznaných Ruskou federáciou za nezávislé štáty, je bezpodmienečnou prioritou Ruska,“ uviedol Lavrov podľa textu, zverejneného jeho ministerstvom.

Pokiaľ ide o zvyšok území na Ukrajine, Lavrov povedal toto: „Neverím, že (tamojší obyvatelia) budú šťastní z návratu pod správu neonacistického režimu, ktorý sa v podstate ukázal ako rusofóbny. Títo ľudia sa musia sami rozhodnúť.“

Ruská invázia sa podľa neho stala „nevyhnutnou“ po tom, čo si západné krajiny nevšímali varovania, že Ukrajina si neváži ruskojazyčných obyvateľov a podniká proti nim vojenské útoky. Ukrajina odmietla tvrdenie, že podnikala takéto útoky.

Uložiť článok

Najnovšie články