Foto: Youtube (Occupant)

Ukrajincom sa do rúk dostali záznamy z mobilu ruského vojaka. Ten si, napriek zákazu, nahrával na mobil zážitky z invázie.

Ruskí vojaci majú od veliteľov zakázané používať mobily. Dokonca je problém aj keď mobil len majú pri sebe, hlavne na fronte. Napriek tomu 23-ročný vojak Jurij Šalveja svoj smartfón na front prepašoval. Potajomky naň nahrával svoje zážitky. Mobil sa neskôr dostal do rúk Ukrajincom, ktorí jeho záznamy zverejnili. Tie sa rýchlo rozšírili po svete, video zdieľa napríklad aj české CNN Prima NEWS.

Video najskôr zverejnil denník Ukrajinská pravda na svojom YouTube pod názvom The Occupant. V ňom použili záznamy z mobilu Šalveja. Novinári tvrdia, že ukrajinská armáda má vďaka telefónu k dispozícií nielen zábery, ale aj 178 textových správ, ktoré si Šalveja vymenil s inými vojakmi.

Zvyšky mletého mäsa

Šalveja vo svojich záznamoch prirovnáva ruských vojakov k mletému mäsu. Jeho záznamy odhaľujú chaotický postup ruských síl, ale aj žalostný stav morálky medzi okupantmi. Video začína ukážkou rodinnej idylky mladého vojaka, no končí zúfalým ukrývaním sa v donbaskej dedine. Vidieť je, ako neúspešne hľadá zbrane, prípadne, ako jeho veliteľ tíši zranených kolegov. Šalvej sa s nimi ukrýval tri dni v pivnici. Práve tam ho našli a zajali ukrajinské jednotky.

Nejde pritom len tak o obyčajného odvedenca. Podľa portálu Daily Mail by mal mať Šalveja hodnosť poručíka. Údajne absolvoval výcvik na prestížnej moskovskej vojenskej škole a pred Ukrajinou pôsobil v Čečensku. Ide teda o skúseného a vycvičeného vojaka. Napriek tomu jeho záznamy a správy nesú v sebe pocity frustrácie a bezmocnosti.

Dôležité svedectvo

Je to dôležité, pretože ukazujú bezcitný a chaotický vojenský postup ruských síl,“ hovorí o záznamoch poradca kyjevského ministerstva vnútra Anton Geraščenko a dodáva: „Je to veľmi vzácne, pretože 95 percent okupantov si telefóny neberie, a pokiaľ áno, len málo z nich má smartfóny, pretože väčšina pochádza z chudobnejších regiónov Ruska.

0
Uložiť článok
Komentovať