Pozrite si 3 najkrajšie stromy Slovenska, ktoré vyhrali v ankete Strom roka 2016.

Víťazom ankety Strom roka 2016 sa stal platan z Budatína, ktorý získal 2488 hlasov. Bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Na druhom mieste v 14. ročníku ankety sa umiestnila lipa, ktorá rastie v Spišskom Bystrom, tretie miesto patrí pagaštanu z Malého Cetína. O poradí 12 finálových stromov rozhodlo rekordných 19.285 hlasov.

Prvé miesto získal platan javorolistý (platanus hispanica) z Budatína v okrese Žilina, ktorý rastie v lokalite parku pri Budatínskom hrade a má 270 rokov, obvod kmeňa 603 cm a výška 27 metrov. Tento platan je najväčší z platanov v Budatínskom parku na sútoku riek Kysuce a Váh. Založený bol za vlády grófa Jána Suňoga v roku 1745. Hlavným záhradníkom a tvorcom zámockého parku bol Ján František Roder zo Sliezska. V bezprostrednej blízkosti tohto veľkého zdravého stromu rastie ďalší menší, chorý, bútľavý. Dva platany rastú pospolu ako dvaja rozdielni bratia, koreňmi sú však neoddeliteľne previazaní.

Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začalo 7. júla na festivale Pohoda v Trenčíne a trvalo do konca septembra.

Už druhý rok prebiehala súťaž medzi školami, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov. Vyhrala Základná škola Radvanská z Banskej Bystrice, ktorá vyzbierala rekordných 958 hlasovacích lístkov, druhá je Základná škola Karpatská zo Žiliny, tretia Stredná priemyselná škola stavebná zo Žiliny.

„Cieľ ankety je jednoduchý, pritiahnuť pozornosť ľudí k životnému prostrediu, ku stromom, pomôcť im nájsť si cestu k tomu, aby sme prostredie, v ktorom žijeme, mali radi, aby sme sa oň starali. Príroda k Slovensku vždy patrila a patrí, záujem o anketu a príbehy stromov rastie, to o niečom svedčí, že nie je nám to tu jedno,“ povedal Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis.

Organizátorom ankety je Nadácia Ekopolis v spolupráci s partnermi. Poslaním ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

1. miesto: Platan javorolistý, Budatín

platan-javorolisty
ekopolis.sk

2. miesto: Lipa malolistá,  Spišské Bystré

lipa-malolista
ekopolis.sk

3. miesto: Pagaštan z Malého Cetína

pagastan-konsky
ekopolis.sk
TASR
Uložiť článok

Najnovšie články