Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bude sa meniť COVID automat?

Konzílium odborníkov sa vo štvrtok (4. 11.) bude zaoberať prehodnotením COVID automatu. Pre TASR to potvrdili z Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

„Žiaľ, ochorenie COVID-19 a delta variant nového koronavírusu spôsobuje vysoké počty nakazených a pri pomerne nízkej zaočkovanosti v SR je potrebné držať najmä hospitalizáciu v nemocniciach pod kontrolou,“ reagovala pre TASR hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Foto: COVID automat/MZ

Zodpovednosť za nespokojnosť občanov v čiernych okresoch, ktorí napriek svojej plnej zaočkovanosti nemôžu voľne využívať dostupnosť služieb, sčasti pripisuje rezort aj tým, ktorí sa doposiaľ nezaočkovali. „Každý okres má šancu zvýšiť počty zaočkovaných, a tým zmeniť situáciu v danom regióne na priaznivejšiu aj z pohľadu COVID automatu,“ uviedla.

Ministerstvo pripomenulo, že vytvorilo podmienky na to, aby mali ľudia čo najdostupnejšiu možnosť dať sa zaočkovať. Poukázalo tiež na to, že zaočkovať sa dá aj bez registrácie. Rezort preto opakovane apeluje na ľudí, ktorí tak doposiaľ nespravili, aby využili túto možnosť a chránili svoje zdravie a zdravie svojho okolia vakcináciou.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský je otvorený diskusii o zmenách COVID automatu a uvoľneniu opatrení pre očkovaných. Avizoval však, že sa tak môže stať až po sviatkoch. Hovorkyňa pripomenula, že konzílium odborníkov minulý týždeň konštatovalo, že uvoľnenie opatrení v čiernych okresoch pre zaočkovaných pred Sviatkom všetkých svätých a Pamiatkou zosnulých neodporúča, možné to však bude teraz, ak sa na tom odborníci zhodnú.

SaS chce viac slobody pre očkovaných

SaS žiada väčšiu slobodu pre očkovaných proti ochoreniu COVID-19, navrhuje zmeny v COVID automate. Aj v čiernych okresoch je podľa predsedníčky parlamentného zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej (SaS) možná väčšia sloboda. Dodala, že situácia síce nie je ideálna, no pri očkovaných, ľuďoch po prekonaní ochorenia COVID-19 či pri testovaných je nižšie epidemiologické riziko.

SaS navrhuje, aby sa umožnil vstup zaočkovaným zákazníkom do prevádzky, ktorej majiteľ je rovnako zaočkovaný. A to aj v čiernych okresoch. Rovnako strana mieni, aby boli ľudia po prekonaní ochorenia COVID-19 vnímaní na rovnakej úrovni ako zaočkovaní, aby požívali rovnaké slobody, pretože majú protilátky a teda predstavujú rovnako nižšie epidemiologické riziko.