Foto: unsplash/ Joyce McCown

Každoročne utrpia viac či menej vážne poranenia miechy tisícky ľudí po celom svete.

V niektorých prípadoch dôjde k závažnému poškodeniu nervov, po ktorej pacient natrvalo príde o schopnosť hýbať končatinami. Už desiatky rokov sa preto odborníci snažia nájsť spôsob, ako poškodenie zvrátiť a stav pacienta zlepšiť. Zdá sa, že vďaka kontroverznej liečbe kmeňovými bunkami sa to konečne podarí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Liečba kmeňovými bunkami zabrala

Po poranení miechy sú možnosti liečby veľmi obmedzené. Aj keď v niektorých prípadoch môže pacientovi pomôcť intenzívna rehabilitácia, často je neúčinná, píše portál Science Alert.  Novú nádej však predstavuje klinická štúdia, ktorá je v súčasnosti už v druhej fáze, informuje časopis Journal of Clinical Neurology and Neurosurgery.

Pacientom s poranením miechy odobrali vedci ich vlastnú kostnú dreň, získali z nej potrebné množstvo tzv. mezenchymálnych kmeňových buniek a tie im následne vpichli späť do tela. 12 z 13 pacientov zaznamenalo po tejto liečbe zlepšenie stavu. Mezenchymálne kmeňové bunky sa vyznačujú tým, že majú schopnosť diferencovať sa na iné typy buniek. Dokážu tak napraviť svalové tkanivo, kosti, chrupavky či dokonca tukové tkanivo.

Foto: pixabay

Aj keď sa zdá, že je to zázračná liečba, odborníci majú aj v súčasnosti množstvo otázok týkajúcich sa jej bezpečnosti a efektivity. Nová liečba, ktorá dostala pomenovanie Stemirac pomohla vedcom získať množstvo nových údajov. Tie však zatiaľ poslúžia len ako náhľad na to, ako môžu kmeňové bunky pacientom s poranenou miechou pomôcť.

Je to malý, no významný krok vpred

Ako v štúdii vysvetľuje neurológ Stephen Waxman, odborníkov už desiatky rokov fascinuje možnosť zvrátiť poranenie mozgu či miechy za pomoci kmeňových buniek pacienta. Výskum je dôkazom toho, že to nie je úplne nemožné.

Images: Nissim Benvenisty, CC BY 2.5, via Wikimedia Commons

Výhodou novej štúdie je, že kmeňové bunky vedci vpichli pacientom za pomoci intravenóznej infúzie. Vďaka tomu môžu pôsobiť nielen priamo v mieste poranenia miechy, ale môžu pozitívne vplývať aj na iné časti tela, vrátane mozgu či žíl. 13 spomínaných účastníkov výskumu utrpelo poranenie miechy pri nehode, miecha však nebola celkom prerušená. Takmer všetci si po 6 mesiacoch od vpichnutia kmeňových buniek všimli zlepšenie, napríklad v oblasti motoriky.

Polovica účastníkov dokázala lepšie chodiť či používať ruky. Kým v niektorých prípadoch bolo zlepšenie badateľné až po niekoľkých týždňoch, stav niektorých pacientov sa zlepšil už po niekoľkých dňoch. Okrem toho, ani jeden z pacientov nepociťoval žiadne vedľajšie účinky. Vedci si uvedomujú, že ide o malý výskum s mnohými obmedzeniami. Získané poznatky však jednoznačne slúžia ako základ pre ďalšie, väčšie štúdie.

Uložiť článok

Najnovšie články