Foto: Pixabay.com

Otestuj sa v našom environmentálnom kvíze!

Kvalita životného prostredia výrazne ovplyvňuje zdravie človeka a celej populácie. Celosvetové problémy v oblasti životného prostredia ako napr. znečisťovanie ovzdušia, úbytok ozónu, klimatické zmeny vznikajú najmä intenzívnou dopravou a priemyselnou činnosťou.

Ktorý rok sa považuje za najteplejší rok na Zemi?

Pixabay

Rok 2018 sa v hodnotení nachádza na 4. mieste za rokmi 2016, 2015 a 2017. Hodnotenie uskutočňuje každoročne Národná správa oceánov a atmosféry (NOAA).

Koľko odpadu vyprodukuje priemerne Slovák za jeden rok?

Pixabay

Slováci vyprodukujú ročne takmer dva milióny ton komunálneho odpadu. Tento údaj predstavuje 350 kilogramov na jedného človeka. Ak to rozpočítame na dni, tak denne je to približne necelý kilogram na osobu.

Čo je to ozónová vrstva?

Pixabay

Ozónová vrstva je druhou vrstvou stratosféry Zeme, ktorá nás chráni pred slnečným ultrafialovým žiarením.

Ktorá environmentálna kríza nastala v decembri 1952?

Pexels

Smog zasiahol Londýn 4. decembra a rástol tak silno, že obyvatelia nemohli vidieť viac ako päť metrov dopredu. Vlaky a autá sa zrazili a nespočetné množstvo ľudí malo problémy s dýchaním, niektorí umierali v spánku.

O koľko sa podľa predpovede vedcov zvýši hladina morí do konca tohto storočia?

Pixabay

Viac ako pol metra je ideálny scenár. Za nárast je na jednej strane zodpovedné topenie ľadovej pokrývky, na druhej strane skutočnosť, že voda pri zahriatí zväčšuje svoj objem. Podľa údajov z OSN sa počas rokov 1901 až 2010 zvyšovanie hladín morí postupne zrýchľovalo a posledný vývoj je najrýchlejší za posledných 2800 rokov. Takmer dve tretiny svetových miest s počtom obyvateľov nad 5 miliónov obyvateľov sú v oblastiach ohrozených stúpaním hladiny morí.

Aké použitie má ocot v domácnosti?

Pixabay

Lacný ocot nie je len účinným čistiacim prostriedkom, ale zabíja aj baktérie. Octom vyčistíte fľaky od vodného kameňa, odstránite etikety z fliaš, odstránite mastné škvrny na sporáku a urobíte veľa iných zázrakov.

Ako dlho trvá, kým sa rozložia PET fľaše a igelitové vrecká?

Pixabay

PET fľaše a igelitové vrecká sa v prírode rozkladajú približne 500 rokov. Pre porovnanie - pomarančová kôra sa rozkladá šesť mesiacov, papierové vreckovky tri mesiace.

Ktorá krajina na svete spotrebuje najviac energie?

Pixabay

USA používajú o 5 % viac energie ako druhý najväčší spotrebiteľ energie na svete, Čína.

Aký je najbežnejší typ odpadu, ktorý nájdeme v moriach a oceánoch?

Pixabay

Dobrovoľníci z organizácie Medzinárodné čistenie pobrežia odstránili takmer dva milióny cigariet a cigaretových filtrov.

Ktorý z nasledujúcich zdrojov energie nie je obnoviteľný?

Pixabay

Ropa je fosílne palivo, ktoré je vyčerpateľné. Uhlie a zemný plyn sú ďalšími príkladmi fosílnych palív. Slnečná energia je jednou z najdostupnejších a najčistejších foriem obnoviteľnej energie ktorú môžeme dnes získať zo slnka. Vodná energia je obnoviteľný a ekologicky čistý zdroj energie.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )