Foto: SITA/AP

Chauvin bol už vlani odsúdený na 22 a pol roka za zabitie Floyda.

Súd v americkom štáte Minnesota vo štvrtok bývalého policajta Dereka Chauvina odsúdil na základe federálnej žaloby na 21 rokov odňatia slobody za porušenie občianskych práv Georgea Floyda. Chauvin bol už vlani odsúdený na 22 a pol roka za zabitie Floyda. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Chauvin súhlasil s dohodou o vine a treste, na základe ktorej mohol dostať 20 a 25-ročný trest. Obžaloba žiadala dlhší trest a tvrdila, že beloch Chauvin Afroameričana Floyda chladnokrvne usmrtil. Právnik žiadal 20 rokov odňatia slobody.

Policajt si má naraz odpykávať oba tresty

Tento bývalý policajt si podľa dohody o vine a treste má naraz odpykávať oba tresty a má byť prevezený zo štátnej väznice v Minnesote do federálnej väznice, kde bude mať bezpečnejšie prostredie, píše AP.

Afroameričan George Floyd zomrel 25. mája 2020 pri policajnej operácii v Minneapolise. Okoloidúci pomocou mobilov zdokumentovali, ako policajt Chauvin kľačí Floydovi na krku takmer deväť minút, zatiaľ čo opakovane hovorí, že nemôže dýchať.

Chauvina 26. mája prepustili z radov polície a 29. mája bol zatknutý. Trest v dĺžke 22 a pol roka mu súd udelil v júni 2021.

Bývalý policajt sa vlani v decembri priznal k obvineniam z porušenia Floydových ústavou garantovaných občianskych práv, ktoré boli vznesené v rámci separátnej federálnej žaloby.

Uložiť článok

Najnovšie články