Foto: John Alan Elson [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons/Central Bank of Kenya

Mince s podobizňami prezidentov sú tu už minulosťou. Keňa sa snaží upozorniť na dôležitosť ľudských práv aj takýmto spôsobom.

Keňa sa rozhodla vyradiť svoje mince, na ktorých boli zobrazení vedúci predstavitelia krajiny. Namiesto nich budú na minciach kenského šilingu zvieratá. Malo by to byť znakom demokracie. 

Kenská centrálna banka predstavila novú jeden, päť, desať a dvadsať  šilingovú mincu (1 euro= 116 kenských šilingov). Prezidentov na nich nahradila podobizeň žirafy, nosorožca, leva a slona na jednej strane a na ich rube sa nachádza kenský erb.

foto: Central Bank of Kenya

Žiadne portréty jednotlivca

Na starých minciach boli vyobrazení traja bývalí vládcovia Jomo Kenyatta, Daniel arap Moi a Mwai Kibaki. Obyvatelia Kene s tým však neboli spokojní a brali to ako akúsi ich propagandu a spôsob, akým si privlastniť a prispôsobiť štát iba podľa seba. Všetci traja prezidenti si svoju podobizeň dali na mince vyraziť počas svojho pôsobenia.

Intenzívny tlak zo strany verejnosti viedol k tomu, že Keňa v roku 2010 prijala novú ústavu, v ktorej sa uvádza, že mena nesmie obsahovať portrét žiadneho jednotlivca. Malo by to viesť k upevneniu demokracie a ľudských práv. Centrálna banka sa teda teraz rozhodla priniesť nové mince a pravdepodobne podobný osud čoskoro postihne aj bankovky.

„Nové mince predstavujú obrovskú zmenu a ukazujú, že náš národ má za sebou dlhú cestu,“ hovorí súčasný prezident Uhuru Kenyatta. „Motívy a prvky na menách predstavujú jedinečný spôsob zaznamenávania dejín a oslavujú rozmanitú kultúru a prírodne prostredie krajiny.“ Aj vďaka tomuto sa rozhodli zvoliť zvieratá za adekvátny symbol.

Zároveň by mali vzdávať rešpekt životnému prostrediu. Mnoho ľudí verí, že by sa podobná myšlienka mohla rozšíriť aj do ostatných krajín a mena by sa mohla stať naozaj reprezentujúcim znakom krajiny.

ladbible.combbc.com
Uložiť článok

Najnovšie články