Foto: archív TASR

Z nákupu antigénových testov RapiGen sa stala politická kauza, ktorá dráždi premiéra aj ministra hospodárstva.

Prvýkrát sa kauza nekvalitných testoch objavila ešte počas víkendu v relácii Sobotné dialógy RTVS, kde premiér Igor Matovič obvinil ministra hospodárstva, že nakúpil nekvalitné antigénové testy od spoločnosti RapiGen.

Podľa premiéra tieto testy nezachytia nikoho, ide o “šmejd, ktorým by netestoval ani psa a o hókusy-pókusy na 250-tisíc otestovaných ľuďoch”. Kauza nabrala na obrátkach, politici si posielajú odkazy cez Facebook, nákup preveruje aj Generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Foto: TASR – Pavol Zachar

“Ľudom sme dali falošný pocit, že nie sú chorí,” vyjadril sa Matovič. Za nedostatok testov, viní Matovič práve ministra hospodárstva Sulíka, chce mu preto zobrať kompetenciu nakupovať testy a presunúť ju na iného člena vlády. “Musíme tú kompetenciu ministrovi zobrať, lebo ten by testy nakúpil niekedy až v auguste,” poznamenal Matovič. Na včerajšej tlačovej konferencii potvrdil, že nákup testov už nebude mať na starosti ministerstvo hospodárstva.

Za nákup testov nesú zodpovednosť rezort zdravotníctva a premiér

O nákupe antigénových testov RapiGen v októbri 2020 rozhodla komisia, v ktorej mali väčšinu zástupcovia Ministerstva zdravotníctva a Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Ako ďalej v tlačovej správe konštatuje rezort hospodárstva, všetci zástupcovia pritom písomne súhlasili s nákupom testov RapiGen. „Za tento nákup nesú zodpovednosť ministerstvo zdravotníctva a premiér, ktorý tento nákup osobne riadil,“ myslí si minister hospodárstva Richard Sulík.

Foto: TASR (Jakub Kotian)

Málo kvalitné testy mohli byť nakúpené, lebo bolo podľa neho zle napísané zadanie, ktoré pripravilo Ministerstvo zdravotníctva SR. “Práve z tohto dôvodu pri kúpe testov rezortom hospodárstva trval Richard Sulík na prísnejšom zadaní, vrátane požadovaných validácií,” uviedol rezort hospodárstva. Správne zadanie ministerstvo zdravotníctva napísalo po 17-ich dňoch a na piaty pokus.

“Len vďaka snahe Richarda Sulíka o presnejšie zadanie na nákup antigénových testov sa teda situácia nezopakovala,” tvrdí jeho rezort.

K nákupu testov pod gesciou ministerstva hospodárstva boli prizvaní aj zástupcovia mimovládnych organizácií Transparency International a Zastavme korupciu, ktorí v jeho postupe nenašli pochybenia. „Nechávam na posúdenie každého, kto a akou mierou je teda zodpovedný za aktuálnu situáciu na Slovensku,” zdôraznil Sulík. Ten zároveň víta, že nákup testov preverí aj generálna prokuratúra.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )