Foto: pexels

Keď ideme okolo zrkadla, väčšina z nás si hoci len na pár sekúnd automaticky obzrie svoj vlastný odraz.

Nie je to však vždy len preto, aby sme zistili, či niekde nemáme pokrčené šaty alebo či nám neodstávajú vlasy. Podľa odborníkov je každý z nás tak trochu narcis a pohľad do zrkadla nám podvedome spôsobuje radosť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tešíme sa z vlastného odrazu

Človek je jeden z mála stvorení na Zemi schopný rozoznať v zrkadle svoj vlastný odraz. Japonským vedcom sa však podarilo výskum posunúť o krok ďalej. Zisťovali, ako je možné, že svoju tvár medzi ostatnými rozoznáme v zrkadle aj v prípade, ak je nám prezentovaná len podprahovo, píše portál Medical Express. Ako informuje štúdia publikovaná v časopise  Cerebral Cortex, keď boli účastníkom výskumu prezentované ich vlastné tváre podprahovo, aktivoval sa v mozgu systém odmien.

Foto: unsplash

To, že obrazy prezentovali podprahovo znamená, že si ľudia neboli plne vedomí toho, že vidia svoju vlastnú tvár. Vedci zistili, že náš mozog reaguje celkom odlišne v prípade, ak vidíme cudziu tvár, ak si uvedomujeme, že sa pozeráme na vlastnú tvár, ale aj v prípade, ak si neuvedomujeme, že nám bola podprahovo prezentovaná naša vlastná tvár. Až doteraz sa však nedarilo zistiť, či pri vedomom a nevedomom vnímaní vlastnej tváre prebiehajú v mozgu odlišné procesy na úrovni neurálnych sietí.

Mozog reaguje aj v prípade, ak sú črty tváre pozmenené

Vedci hovoria, že výsledky štúdie hovoria jasne, svoju tvár dokážeme od ostatných odlíšiť aj v prípade, ak je nám prezentovaná podprahovo. Aby vedci zistili, aké sú rozdiely medzi vedomým a nevedomým vnímaním vlastnej tváre, podrobili účastníkov výskumu vyšetreniu za pomoci funkčnej magnetickej rezonancie. Následne účastníkom prezentovali vlastnú tvár na vedomej a podvedomej úrovni, ukázali im však aj tvár s pozmenenými črtami.

Foto: pexels

Výsledky výskumu ukázali, že ak podvedome registrujeme vlastnú tvár, intenzívnejšie sa aktivuje tá časť mozgu, ktorá je zodpovedná za reguláciu hladiny dopamínu v tele. To znamená, že vedomý či nevedomý pohľad na cudziu tvár v nás nevyvolá takú radosť, ako pohľad na vlastnú tvár, a to aj v prípade, ak na nej boli pozmenené črty. Pri pohľade na cudziu tvár sa aktivovala časť mozgu, ktorej sa hovorí amygdala. Tá sa aktivuje zvyčajne vtedy, keď máme dočinenia s niečím neznámym. Odborníci si myslia, že tieto poznatky bude možné v budúcnosti využiť napríklad pri zámernej manipulácii s motiváciou človeka.

Uložiť článok

Najnovšie články