Ilustračná foto: Unsplash

Kým Slovensko čelí prudkému ochladeniu, obyvatelia Kataru majú opačný problém.

Obyvatelia stredného východu čelia mimoriadne nepríjemným horúčavám. Cez deň sa teplota šplhá miestami až k 48°C. Ľudia sú preto nútení hľadať tie najbizarnejšie riešenia, aby sa aspoň trochu ochladili.

Bez klimatizácie ani na krok

Už po krátkej prechádzke sú obyvatelia Kataru prepotení do nitky a horúčava neúprosne spaľuje ich pokožku. Preto prišli s nezvyčajným riešením, ako zostať „v chládku“ takmer neustále – klimatizáciu majú nielen vo vnútri, ale aj von. Informoval o tom portál IFL Science.

The Washington Post uvádza, že Katarčania inštalujú vonkajšiu klimatizáciu na miestach, kde sa zdržiava najviac ľudí, napríklad v oblasti tržníc pod holým nebom, v štadiónoch či v okolí frekventovaných chodníkov.

Jedným z miest, ktoré si klimatizáciu bude jednoznačne vyžadovať, je aj štadión Al Janoub Stadium. Štadión bol postavený len nedávno a už čoskoro bude v rámci Svetového pohára FIFA 2022 hostiť až 40-tisíc futbalových fanúšikov z celého sveta.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Qatar is hitting another milestone this May 16 with the inauguration of Al Wakrah Stadium, one of the stadiums that will host the 2022 FIFA World Cup in Qatar. The 40,000-seat venue will host a spectacular opening ceremony, followed by the 2019 Amir Cup final – the stadium’s historic first match. The countdown has begun! • بدأ العد التنازلي لافتتاح استاد الوكرة، أحد الملاعب التي ستستضيف نهائيات كأس العالم لكرة القدم في قطر 2022، حيث سيشهد يوم 16 مايو التدشين الرسمي للاستاد من خلال المباراة النهائية لبطولة كأس سمو الأمير المفدى لكرة القدم.

Príspevok, ktorý zdieľa Visit Qatar (@visitqatar),


Neznesiteľné horúčavy, ktoré momentálne Katar sužujú, sú následkom klimatických zmien. Kým v roku 2018 pozorovala NASA priemerný globálny nárast teploty o 0,8°C, v Katare sa oteplilo až o 2°C. Žiaľ, aj keď sa môže zdať, že klimatizácia je dobrým a efektívnym riešením, opak je pravdou.

Ochladzovaním k prudšiemu otepľovaniu

Jednou z príčin je fakt, že klimatizácia je najefektívnejšia v uzavretom priestore. V každom odporúčaní sa uvádza, že ak si chcete pustiť klimatizáciu, je ideálne zavrieť všetky okná aj dvere. Ak by ste si pustili klimatizáciu v záhrade, je to len kvapka v mori a efekt bude ledva postrehnuteľný. Navyše, klimatizácia predstavuje značnú hrozbu pre životné prostredie. Ironicky, snahou schladiť budovy v nemalej miere prispievame k tomu, že sa Zem otepľuje.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Those travelling to Qatar as a family, or immediate family members of current residents of Qatar, as well as those that have been past residents of Qatar can now apply for a hassle-free visa for a visit to #Qatar anytime till August 16 this #SummerInQatar. #VisitQatar Find out more: bit.ly/SIQVISA 📸 @franckreporter • ‎سيتمكن أفراد عائلات المقيمين الحاليين إضافة إلى المقيمين السابقين في قطر أو الراغبين في زيارة قطر كعائلة، أن يتقدّموا بطلب للحصول على تأشيرة إلى #قطر بسهولة ويسر من 4 يونيو وحتى 16 أغسطس خلال #الصيف_في_قطر. #زوروا_قطر تعرفوا على المزيد: bit.ly/SIQVISA

Príspevok, ktorý zdieľa Visit Qatar (@visitqatar),


Môže za to vysoká spotreba energie, odhaduje sa totiž, že klimatizácia v budovách požiera až 20 percent svetom spotrebovanej elektrickej energie. Väčšina domácností sa navyše stále spolieha na energiu z fosílnych palív, čo znamená, že klimatizácia je zodpovedná za produkciu skleníkových plynov. Okrem toho, súčasťou mnohých chladiacich jednotiek sú stále fluórové uhľovodíky (HFC), ktoré sú pre životné prostredie omnoho nebezpečnejšie ako oxid uhličitý. Nejedna medzinárodná dohoda pojednáva o znížení množstva používaného HFC, zatiaľ však stále ostáva hrozbou.

Žiaľ, agentúra International Energy Agency si nemyslí, že sa situácia tak skoro zlepší, ba práva naopak. Odhaduje sa, že požiadavka po klimatizácii sa do roku 2050 strojnásobí.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )