kapitánska páska

Foto: Facebook/KNVB

Do kampane One Love sa zapojilo osem európskych účastníkov tohtoročného svetového šampionátu vrátane ostatných dvoch šampiónov - Francúzov a Nemcov.

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) sa v stredu dostala pod tlak niekoľkých európskych federácií. Tie chcú, aby ich kapitáni nosili počas zápasov majstrovstiev sveta v Katare pásku s dúhovým srdcom na znak boja proti diskriminácii. Na MS 2022 sa dostalo 13 výberov z Európy a osem z nich sa zapojilo do uvedenej kampane. Nechýbajú medzi nimi ani ostatní dvaja svetoví šampióni – Francúzi a Nemci. Iniciatíva „One Love“ sa začala v Holandsku a práve tím Oranjes nastúpi 29. novembra v základnej A-skupine MS proti domácemu Kataru.

Pravidlá FIFA zakazujú tímom priniesť si na šampionát pásky s vlastným dizajnom a trvajú na tom, že musia používať vybavenie poskytnuté strešným orgánom svetového futbalu. Práve pásky na rukávoch sú najnovším „bojovým priestorom“ pre hráčov, ktorí presadzujú politické posolstvá spojené s majstrovstvami sveta v krajine Perzského zálivu, kde sú vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia kriminalizované a v ktorej už desaťročie dochádza k zlému zaobchádzanou s migrujúcimi robotníkmi na stavbách.

„Nosenie spoločnej pásky v mene našich tímov vyšle jasný odkaz, keďže to sleduje celý svet,“ uviedol vo vyhlásení kapitán anglickej reprezentácie Harry Kane. Švajčiarsky futbalový zväz poznamenal, že chce, aby kapitán Granit Xhaka nosil pásku, na ktorej bude „srdce s rôznymi farbami, ktoré predstavujú rozmanitosť ľudstva“.

FIFA predtým podporila pokľaknutia pred úvodnými výkopmi zápasov a teraz sa musí rozhodnúť, či podporí najnovšie snahy niektorých zo svojich najvplyvnejších členských federácií. Predstavitelia FIFA si však uvedomujú, že gestá, ktorými sa chcú prezentovať európske federácie, by mohli zahanbiť organizátorskú krajinu MS. K záležitosti zatiaľ nevydali žiadne stanovisko.

Poľsko sa zatiaľ nezapája

Medzi piatimi európskymi účastníkmi MS, ktoré sa zatiaľ nezapojili do iniciatívy One Love, sa nachádza aj Poľsko s kapitánom Robertom Lewandowským. Hviezdny útočník FC Barcelona však na „mundiale“ v Katare chce nosiť kapitánsku pásku s národnými farbami Ukrajiny, ktorú mu daroval legendárny ukrajinský hráč Andrij Ševčenko. Týmto chce podporiť susednú krajinu, ktorá čelí nevyprovokovanej vojenskej agresii zo strany Ruska.