foto: facebook.com (Güerito Martinez)

PetraSus / / Série
Viete, čo majú spoločné Pablo Escobar a Joaquín Guzmán?

Ak by ste si prečítali príbeh o Guzmánovom živote, pomysleli by ste si, že je to ideálny materiál na vytvorenie napínavého filmu. Podobne ako Escobar ovládol na istý čas svet narkotík, nechýbali vraždy, či úteky z väzenia. Vďaka svojim aktivitám patril k najbohatším a najhľadanejším kriminálnikom na svete.

Mnoho ľudí by to považovalo za prehnané výmysly, keby nebolo dôkazov. Tie však dokazujú, že Guzmánov život má na míle ďaleko od obyčajného. Kvôli nízkemu vzrastu si Guzmán, celým menom Joaquín Archivaldo Guzmán Loera vyslúžil prezývku El Chapo, čo v preklade znamená niečo ako drobec. Svoju „kariéru“ zločinca začal už vo veľmi mladom veku. Žil v chudobnej štvrti a keď mal len 15 rokov, začal sa živiť ako obchodník s marihuanou. Stal sa tak hlavou rodiny.

Neskôr mu to však už nestačilo a pod patronátom Miguela Ángela Félixa Gallarda sa v Mexiku pustil do obchodovania s kokaínom. V 80. rokoch však bol Gallardo zavraždený a vtedy sa El Chapo dostal na výslnie. Stal sa jedným z najmocnejších obchodníkov s drogami a založil notoricky známy kartel Sinaloa. Vďaka prekvitajúcemu biznisu ho Forbes v roku 2009 zaradil na zoznam miliardárov. Nikdy však nezabudol na to, kde začínal a svojej matke dal postaviť obrovský dom. Mexičania ho vo svojich piesňach dokonca romantizujú a ospevujú ako hrdinu a predávajú tovar s jeho podobizňou.

Posted by Güerito Martinez on Mittwoch, 15. Juli 2015

V Chicagu bol El Chapo vyhlásený za verejného nepriateľa číslo 1, ako prvý človek po Al Caponem, keďže do mesta dovážal takmer dve tony kokaínu každý mesiac. Svoje siete má rozhodené až na piatich kontinentoch a to, že sa nebojí nikoho, dokazuje aj prostredníctvom sociálnych sietí. Na Twitteri sa v roku 2015 dokonca vyhrážal Donaldovi Trumpovi.

Každá minca má však dve strany. Keď sa El Chapo vybral niekam najesť, prikázal svojmu sluhovi, aby vošiel do miestnosti ako prvý. Ten hosťom povedal, aby ostali sedieť na svojich miestach a pokračovali v jedení. Oznámil im, že nikto z reštaurácie neodíde a dvere budú zamknuté. Guzmán však všetkým v podniku zaplatil účet. Kto by chcel protestovať, musel by sa popasovať s jeho gorilami.

Samozrejme, má aj svojich nepriateľov. V roku 1993 bol na neho spáchaný pokus o atentát. Niekto vystrelil na auto, v ktorom sa mal El Chapo viesť. Napokon v ňom však nesedel a pri prestrelke zbytočne zahynulo sedem ľudí. Spolupracovali s ním aj jeho syn, brat a synovec, pričom všetci boli zabití rukou Guzmánových nepriateľov. Práve vďaka svojim krutým metódam a schopnosti vyhýbať sa spravodlivosti si vyslúžil prezývku Usáma bin Ládin drogového podsvetia.

Ak by ste si mysleli, že popri obchode a pobytoch vo väzení nemá čas na lásku, ste na omyle. Oženil sa štyrikrát, pritom jeho poslednou manželkou sa stala bývalá mexická kráľovná krásy Emma Coronel. Stretli sa na oslave jej 17. narodenín, keďže jej otec pre El Chapa pracoval. Neskôr ju jej manžel požiadal, aby sa presťahovala do USA a porodila mu deti. Dôvodom však nebola neskonalá túžba po potomkoch. Keby Emma porodila dieťa, nemohli by ju z krajiny vyhostiť. Úrady jej v tom chceli zabrániť, nepodarilo sa im to však a napokon skutočne otehotnela. Meno otca však v rodnom liste uvedené nie je.

Niekoľkokrát sa dostal do väzenia, aj odtiaľ však dokázal vo svojich aktivitách naďalej pokračovať. Vo väzení si našiel aj milenku, dozorkyňu Zulemu Hernandez. Čoskoro ju za pomer s El Chapom zatkli a po prepustení bola zavraždená. Aby sa väzeň nejako zabavil, mal pravidelný prísun alkoholu, drog a prostitútok. Guzmán sa však vo väzení zatiaľ nikdy neohrial príliš dlho a jeden z jeho útekov zahŕňaj jazdu na motorke cez vykopaný tunel. Celkovo pre svoje pašerácke aktivity dal vykopať najmenej 62 tunelov, a to aj do Mexika. Pri ďalšom pokuse bol údajne schovaný v koši na prádlo. Samozrejme, potreboval komplicov, a nie dvoch, ale rovno 78 a na úplatky minul vyše 2,5 milióna dolárov.

wikipedia.org

Čoskoro sa jeho kartel rozrástol natoľko, že šliapal na päty povesti Pabla Escobara, či dokonca Al Caponeho. El Chapo sa v roku 2016 opäť dostal do väzenia a napriek mnohým útekom, ktoré sa mu podarili doteraz, zatiaľ v ňom ostáva. Polícia ho zatkla v malom domčeku, keď práve pripravoval raňajky svojim dvom deťom a manželke.

El Chapo je plný záhad. Napríklad, dodnes nie je isté, kedy sa vlastne narodil. Oficiálne sa udávajú dva dátumy, 25. december 1954 a 4. apríl 1957. Isté je, že už teraz sa zapísal do histórie medzi najväčších a najbohatších obchodníkov s drogami na svete.

Pozri aj: 5+ slovenských a českých filmov o drogách a krvi. Toto sú najlepšie kriminálne prípady na našich plátnach

all-that-is-interesting
0
Komentovať (0)