Foto: Continental Film, Bioscop

Násilie, ofenzívne dialógy, sex, kriminálna činnosť. Zaujali sme vás? Čítajte ďalej.

Akčné filmy, ktoré sa zaoberajú kriminálnou činnosťou, boli v histórií kinematografie vždy nesmierne obľúbené. A dôvod je jednoduchý. Sú násilné, nedávajú si servítku pred ústa a hlavní hrdinovia robia všetko, čo sme vždy mali túžbu spraviť. Ale keďže sme slušní občania, neurobíme to  a radšej sa vyzúrime pri obrazovkách a v kinosálach. Medzi vrcholné tituly patria filmy ako Smrtonosná pasca, Mafiáni, alebo Sedem.

Na Slovensku a v Česku sa týmto témam filmári tiež nevyhýbajú. Posledným snímkom z tohto súdka, ktorí ste mohli vidieť, bola Čiara. Tu je zoznam niekoľkých ďalších, ktorými si môžete spríjemniť víkendové dni.

V tieni

Film V tieni je príbehom priateľstva a ľudskej odvahy v dobe, keď odvaha bola pozvánkou na popravisko. Na pôdoryse kriminálneho príbehu sa prenesieme do jari 1953, krátko po smrti komunistického predáka K. Gottwalda. Na jeho miesto nastupuje A. Zápotocký, ktorý pokračuje v línii represií a upevňovaní postavenia KSČ v štáte. Tmavými ulicami sa pohybuje v šedom plášti kapitán Hakl. Všetky indície jeho najnovšieho prípadu smerujú do Židovskej obce. Ako tieň sa za ním plíži major Zenke, ktorý je z NDR ado Československa je prizvaný ako špecialista na židovskú kriminalitu. Náš príbeh pracuje s vykonštruovaným prípadom lúpežného prepadnutia, ktoré zohráva ŠtB, aby odvrátilo pozornosť od blížiacej sa národnej katastrofy – menovej reformy.

Cez kosti mŕtvych

Hlavnou hrdinkou príbehu je postaršia žena, Janina Duszejko, milovníčka a ochrankyňa zvierat. V jej okolí dôjde v krátkom čase k sérii vrážd, spáchaných za záhadných okolností. Duszejko je presvedčená o tom, že vie kto (alebo čo) má zločiny na svedomí, avšak nikto jej neverí. Táto jednoduchá kriminálna zápletka je len základom pre netradičnú hru, ktorú sa rozhodla  Agnieszka Holland, spolu s autorkou predlohy a spoluscenáristkou Olgou Tokarczuk, rozohrať s divákom.

Čiara

Adam Krajňák je otcom rodiny i hlavou kriminálnej skupiny, ktorá pašuje cigarety cez slovensko-ukrajinskú hranicu. V kruhu svojich najbližších zohráva nenahraditeľnú rolu starostlivého dôverníka, ale aj zásadového a nekompromisného vodcu, ktorému ani v rozhodujúcich okamihoch nechýba temperament. Pokojné spolužitie dvoch prelínajúcich sa svetov sa však začne otriasať, keď novovybudovaná hranica Schengenského priestoru spôsobí nárast nervozity z nejasnej budúcnosti. A keď jedna z pašeráckych zásielok stroskotá, spustí sa nezastaviteľná lavína udalostí, počas ktorých bude musieť Krajňák spochybniť svoje vlastné hranice, ktoré doteraz odmietal prekročiť.

Gangster Ka

Ganster Ka skúma mechanizmus organizovaného zločinu, vnáša svetlo do šesť miliardového tunelu a snaží sa objektívne ukázať zrod skutočného gangstra. Pod taktovkou režiséra Jana Pachla, ktorý je zároveň aj autorom scenára, exceluje v hlavnej úlohe Hynek Čermák.

Červený kapitán

Je rok 1992 a Československo sa rozpadáva. Detektív Krauz z Oddelenia vrážd sa dostáva k prípadu umučeného kostolníka. Jeho smrť mala ostať tajomstvom, ale klinec zatlčený v lebke núti Krauza pátrať aj napriek všetkým varovaniam. Pravdu o prepojení ŠtB a Cirkvi svätej môže priniesť len muž prezývaný Červený kapitán. Stretnutie s týmto „expertom na finálne výsluchy“ ale málokto prežije…

Mamon

Hlavným hrdinom príbehu je novinár, ktorý sa zaoberá kauzou okolo významného štátom riadeného podniku. Pri zaisťovaní podkladov k vznikajúcej reportáži narazí novinár na kontroverzné informácie týkajúce sa jeho vlastného brata, ktorý je do škandálneho prípadu osobne zapletený. Mamon je mini séria, ktorú na obrazovky priviedla televízia HBO Europe.

Pozri aj: Zabudnite na Únos a Čiaru. Toto je 5 slovenských filmov, na ktoré sa môžete tešiť ešte tento rok

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )