Foto: Library of Congress, Public domain, via Wikimedia Commons / See page for author, Public domain, via Wikimedia Commons

O ich živote a kriminálnej kariére vznikli desiatky piesní či filmov.

Svet pozná viacero ikonických dvojíc, ktoré si oddelene ani nemožno predstaviť. Tom a Jerry, Rómeo a Júlia či Sherlock Holmes a Dr. Watson. Medzi túto smotánku patrí bez debát aj prvý pár kriminálnikov, ktorý bol považovaný za celebritných zlodejov. Presne tak, reč je o dvojici Bonnie a Clyde. 

V článku sa dozviete aj:

  • aký bol ich život predtým, ako sa spoznali;
  • prečo sa z Clydea stal zločinec;
  • ako vyzerali ich prepadnutia;
  • ako sa Clyde dostal z väzenia so sekerou;
  • pri akej príležitosti skončil ich život.

Len málokomu na svete sa podarilo za 24, respektíve 25 rokov života zanechať tak výraznú stopu, ako zanechali Bonnie a Clyde. Zlodejské celebrity, dobre vyzerajúci banditi, ktorí prepadávali menšie čerpacie stanice a obchody, však boli na „kariérnom vrchole“ len veľmi krátko, keďže toto odvetvie je vždy považované za extrémne nebezpečné.

Foto: MovieStillsDB (Záber z film Bonnie and Clyde, 1967)

Pár spolu brázdil centrálne územie Spojených štátov amerických približne 4 roky, počas ktorých si dokázali spraviť tak silné meno, že o nich na tú dobu vedelo ozaj veľké množstvo ľudí. Neskôr o nich začali kolovať desiatky historiek, písať sa piesne, točiť filmy a aby toho nebolo málo, dokonca vznikol festival na ich počesť, píše History.

Clyde bol problémovým zločincom

Clyde Barrow sa narodil v marci 1909 v Texase do rodiny, ktorá mala 7 detí. Vyrastal v chudobe a nepozornosti rodičov, ktorí pre pár drobných museli tvrdo drieť na farme. Na kriminálne chodníčky tak prišiel už ako 16-ročný, kedy ho zatkli za nevrátenie požičaného auta. Neskôr vykrádal trezory a malé obchodné prevádzky aj so svojím bratom, no neboli to práve najmúdrejší zločinci, keďže vo väčšine prípadov ich zatkli a následne po niekoľkých týždňoch pustili.

Dom, v ktorom sa gang ukrýval, foto: FBI, Public domain, via Wikimedia Commons

Od roku 1926 sa tak potácal najčastejšie medzi celou predbežného zadržania, barmi a prevádzkami, ktoré mal v úmysle vykradnúť. Na jar 1930 však „padla klec“ a Clyde putoval ako právoplatne odsúdený do väzenia Eastham Prison Farm, kde si muž z Texasu prežil naozajstné hrôzy, spomína NY Times.

Trest za krádeže a niekoľkonásobné vraždy mal trvať 14 rokov, Clyde Barrow bol znásilňovaný spoluväzňom, pracoval a žil v neľudských podmienkach a jediné, na čo myslel, bolo, ako sa dostať von. V úzkostnom stave si sekerou odsekol palec na nohe aj časť prsta. Cieľom bolo zaručiť si preloženie do menej krutého zariadenia.

Paradoxne, celé toto sebapoškodzovanie bolo napokon zbytočné, keďže o týždeň neskôr ho podmienečne prepustili pre nedostatok miest vo väzení. Dôvodom bolo obdobie vzdoru verejnosti proti úradom a politikom, tzv. Public enemy era, ktorú mala na svedomí Veľká hospodárska kríza.

Nadaná pisateľka a novinárka, ktorá mala pred sebou žiarivú budúcnosť

Bonnie Parker sa narodila len o rok neskôr, než Clyde. V mladosti prišla o otca a s matkou sa presťahovali do Dallasu, kde však žili vo veľkej chudobe. Napriek nepriazni osudu sa z mladého dievčaťa stala nádejná spisovateľka a novinárka. Na strednej škole totiž vyhrávala súťaže v kreatívnom písaní a okrem toho robila aj množstvo rozhovorov s miestnymi politikmi.

Bonnie, foto: FBI, Public domain, via Wikimedia Commons

Počas kriminálnej kariéry sa popri lúpežiam venovala aj písaniu poézie, ktorú tvorila primárne vo väzení, alebo v čase, kedy cítila, že ju môžu zatknúť a dlhodobo držať za mrežami, uvádza TexasHideOut.

V roku 1926 sa ako 16-ročná vydala za istého Roya Thorntona, no nebola to láska na celý život. Pár sa po necelých troch rokoch odlúčil a každý žil svoj život. Paradoxom však ostáva, že Bonnie mala prsteň od Roya na ruke aj v čase smrti.

Spoločná cesta zločinu

Informácií o úplne prvom stretnutí dvojice Bonnie a Clyde je mnoho, no len málo z nich sa zhoduje, každá je v niečom iná. Portál Andmeetings tvrdí, že mediálno-populárna kriminálna dvojica sa prvýkrát stretla v januári 1930 v Dallase.

Bonnie, v tej dobe už bez manžela, pracovala v miestnej kaviarni ako servírka, pretože zaskakovala kamarátku, ktorá si zlomila ruku. Práve v podniku stretla len 20-ročného Clydea, ktorý mal za sebou už niekoľko pobytov vo väzení za rôzne zločiny.

Filmové spracovanie dvojice, foto: MovieStillsDB

Dvojica sa neskôr náhodne stretla aj v byte spoločného priateľa Clarencea Claya, kde si podľa výpovedí ostatných padli v sekunde do oka a bolo jasné, že títo dvaja majú pred sebou bláznivú a neviazanú budúcnosť.

Najnovšie články