foto: Public Domain, Christina Blust CC 2.0

Mengele sa preslávil ako lekár, ktorého dotyk nie je ľahké prežiť.

A predsa sa to niekomu podarilo. Eva Mozes Kor a jej dvojča sa dostali do rúk anjela smrti, no zázrakom vyviazli živé, aby mohli po skončení vojnových útrap svoj príbeh vyrozprávať. Ako sa im podarilo prežiť?

Narodili sa do židovskej rodiny

Eva Mozes Kor sa narodila 31. januára v roku 1934 Jaffe a Alexandrovi Mozesovým. Mala dvojča menom Miriam a dve staršie sestry, Edit a Aliz. Dievčatá sa narodili v Rumunsku do židovskej rodiny, čo im poriadne skomplikovalo život. V máji v roku 1944 sa totiž rodina dostala do Auschwitzu, teda na miesto, ktoré sa preslávilo ako jeden z najkrutejších koncentračných táborov, odkiaľ len málokto vyviazol živý. Rodina cestovala 4 dni v podmienkach, v akých sa prevážal dobytok a keď dorazili na miesto, padla otázka, či sú Eva a Miriam dvojičky. Matka dievčat odpovedala kladne, následkom čoho jej dievčatá vytrhli z náručia a odviedli ich do oddelených barakov. To bolo poslednýkrát, kedy dievčatá videli svoju rodinu, neskôr sa dozvedeli už len to, že rodičia a obe sestry zahynuli v plynovej komore.

View this post on Instagram

Wow. Ended the trip on the highest of notes: an outstanding 90-minute interview with Eva Mozes Kor in the Birkenau "blood lab" where she and the other Mengele Twins were so traumatized. Her memories about that and other important moments in her journey were so powerful they had Auschwitz Museum Curator Wanda Hutny, who was kind enough to give us special access, weeping throughout. It was an experience we'll never forget. Too many thanks to go around for this incredible week, but special ones go again to the Candles Holocaust Museum, the Auschwitz Museum, our fellow crew members Andy Young and Lindsey Yeager, the great folks at WFYI Public Media and particularly the lady in blue herself for being willing to share so much. Now time to head home and get to work. "Eva" — Coming to WFYI in Spring of 2018 www.thestoryofeva.com . . . . #aushwitz #auschwitzbirkenau #concentrationcamp #teameva #documentary #evakor #evamozeskor #storyofeva #holocaust #holocaustsurvivor #survivor #documentaryfilm #storytelling #pbs #filmmaking #film #forgive #forgiveness

A post shared by mika makenzie ⚓️ (@mikamakenzie) on

Obete zvrátených experimentov

Eva a Miriam sa dostali do rúk doktora Mengeleho, prezývaného Anjel smrti. Počas druhej svetovej vojny sa mu do rúk dostalo celkovo 1 500 párov dvojčiat, ktoré boli podrobované krutým, neľudským experimentom. Väčšina z nich neprežila a aj Eva a Miriam takmer prišli o život. Mengele bol dvojičkami posadnutý, chcel prísť na to, ako zvýšiť pôrodnosť u árijských žien, no zároveň ho zaujímal dopad rôznych ochorení na ľudské telo. Jedno z dvojčiat preto nakazil vírusom a sledoval telesné rozdiely medzi chorým a zdravým dvojčaťom. Okrem toho sa pokúšal aj o zmenu farbu očí, či o umelé vytvorenie siamských dvojčiat.

Oslobodenie

Evu oddelili od jej sestry, vzali jej veľké množstvo krvi a do druhej ruky jej niečo vpichli. Čoskoro jej telo opuchlo, všade mala červené fľaky a mala vysokú horúčku. Mengele jej predpovedal dva týždne života, Eva však zázrakom prežila a opäť sa stretla s Miriam, keď ich odviedli späť do barakov. Niekoľkokrát do týždňa boli Eva, Miriam a ďalšie dvojčatá nútené stáť nahé v miestnosti po dobu niekoľkých hodín a nechať na sebe robiť rôzne merania, ktoré sa zapisovali do tabuliek. Napokon ich 27. januára v roku 1945 oslobodila sovietska armáda. Okrem Evy a Miriam prežilo len 180 detí.

Návrat do Rumunska

Eva a Miriam sa po nejakom čase vrátili do Rumunska, kde žili so svojou tetou Irenou, no nedá sa povedať, že by viedli šťastný život. Sestry sa snažili zabudnúť na to, čo bolo predtým, chodili do školy, neskôr slúžili ako vojačky a presťahovali sa do Izrealu. Eva sa vydala a túžila po deťoch, no niekoľkokrát potratila a keď sa jej konečne narodil syn, mal rakovinu. Napokon mala Eva dve deti, Alexa a Rinu. Miriam zas trápili zdravotné problémy, mala ťažkosti s obličkami. Aj keď jej Eva darovala jednu zo svojich obličiek, sestru sa nepodarilo zachrániť.

V roku 1984 založila Eva nadáciu Candles, ktorá mala zjednotiť preživšie deti holokaustu. Vďaka nadácii sa jej podarilo nájsť 122 preživších. Eva žila a žije skutočne plodným životom a robí všetko pre to, aby sa posolstvo nieslo ďalej, nechce, aby musel podobné muky ako ona, prežiť ešte niekto. V apríli v roku 2015 sa dokonca postavila pred súd, aby svedčila po boku Oskara Gröninga, ktorý slúžil v Auschwitzi.

Eva sa podieľala a stále podieľa na mnohých projektoch a pomohla mnohým ľuďom, pričom nestrácala zo zreteľa, že je dôležité ľuďom odpúšťať.

wikipedia, candlesholocaustmuseum
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy