Foto: Вальдимар [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Ťažba kryptomien je zaujímavým spôsobom na privyrobenie si.

Ak ste sa niekedy zaujímali o ťažbu kryptomien tak potom viete, že okrem nutnosti mať výkonný počítač (resp. počítače) budete mať aj poriadne výdavky za elektrinu. No ak pracujte priamo v elektrárni, môže vás lákať tento problém vyriešiť „okľukou“. Asi tak ako zamestnancov jadrovej elektrárne Južnoukrajinsk. Informuje o tom portál rt.com.

Ukrajinská bezpečnostná služba SBU vystopovala nelegálnu aktivitu v jadrovej elektrárni s tromi blokmi. Jadrová elektráreň Južnoukrajinsk je druhou najväčšou v krajine, nachádza sa asi 350 kilometrov od Kyjeva.

Foto: maxpixel.net

Zamestnanci sa rozhodli si privyrobiť ťažbou kryptomien a pritom využívať elektrinu priamo z elektrárne. Umiestnili počítače do administratívnej budovy a pripojili ich na internet, čo mohlo zapríčiniť, že by sa niekto z vonku mohol dostať do systému elektrárne, keďže počítače boli zapojené aj do intranetu. Ohrozili tak bezpečnosť  jadrového zariadenia. Vyšetrovatelia zhabali počítače a zahájili vyšetrovanie.

Našťastie sa ukazuje, že nikto systém nenarušil a elektráreň funguje správne. No aj tak ide o vážne bezpečnostné pochybenie.

Nie je to prvý podobný prípad. Vo februári 2018 v Rusku zatkli inžinierov v jadrovom zariadení preto, že využívali superpočítač na ťažbu kryptomien. Veľmi podobný incident sa o dva mesiace odohral v Rumunsku.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )