Foto: Wikimedia

Pripomíname si výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy.

V noci z 20. na 21. augusta prekročili hranice Československa vojská Varšavskej zmluvy. Bez pozvania, bez dôvodu, porušujúc národnú integritu našej krajiny. Práve v týchto dňoch si pripomíname výročie tejto udalosti, ktorá sa do našich moderných dejín zapísala poriadne hlboko. Koľko toho o okupácii Československa viete? Otestovať sa môžete v našom kvíze. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Kvíz bol pôvodne publikovaný v auguste 2019.

Ako sa krycím menom nazývala operácia invázie?

Wikimedia

Oficiálny krycí názov vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa bol Operácia Dunaj. Operácia začala v utorok 20. augusta o 23:20. Do 8:00 bolo obsadené celé Československo.

Kto stál v roku 1968 na čele Sovietskeho zväzu?

Wikimedia

Leonid Iľjič Brežnev vystriedal na čele Komunistickej strany Sovietskeho zväzu v roku 1964 Nikitu Chruščova. Práve on v roku 1968 odobril Sovietskemu zväzu súhlas na inváziu do Československa.

Na invázii sa zúčastnili armády piatich socialistických krajín Varšavskej zmluvy. ZSSR, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko a ...... ?

Wikimedia

Varšavskú zmluvu tvorilo zoskupenie 8., neskôr 7. štátov, pričom jedným z nich bolo i samotné Československo. Popri ZSSR, Maďarsku, Poľsku a Bulharsku sa okupácie zúčastnili aj jednotky NDR, ktoré slúžili ako záloha.

Invázia vojsk ukončila reformný proces, snažiaci sa o demokratizáciu komunistického režimu, známy ako Socializmus s ľudskou tvárou. Kto bol najväčšou politickou osobnosťou tohto programu?

Wikimedia

Program Socializmus s ľudskou tvárou predstavil v roku 1968 Alexander Dubček po tom, ako sa stal predsedom ÚV KSČ. Vo svojej podstate malo ísť o demokratizáciu socialistického režimu, ktorú v auguste zastavila samotná invázia.

Koľko tankov približne obsadilo v roku 1968 Československo?

Wikimedia

6300 tankov, 2000 diel, 800 lietadiel a viac ako pol milióna vojakov. Tak vyzerala "priateľská návšteva" na území Československa.

Kto bol v čase okupácie prezidentom Československa a Československej ľudovej armáde rozkázal na inváziu cudzích vojsk nereagovať?

Wikimedia

Ludvík Svoboda bol v čase okupácie v úrade len pár mesiacov. O 23. hodine v noci, prezidentovi oznámil plány o invázii, sovietsky veľvyslanec Červonenko. Napriek tomu, že okupáciu prvotne odsúdil, armáde ČSR vydal pokyn nereagovať. Pravdepodobne pre obrovskú vojenskú prevahu, ktorá sa na našom území nahromadila.

Koľko rokov trvala "bratská pomoc" Sovietskeho zväzu?

Pixabay

V noci z 20. na 21. augusta, začala v Československu 23 rokov trvajúca okupácia. Do novembra 1968 síce veľká časť vojenských síl naše územie opustilo, no napriek tomu, tu až do roku 1991 ostalo situáciu kontrolovať približne 150-tisíc vojakov.

Z ktorého slovenského mesta odišli vojaci Sovietskeho zväzu v roku 1991, ako z posledného?

Wikimedia

Poslední vojaci Sovietskeho zväzu sa na Slovensku "zdržali" až do roku 1991. Úplne poslední odchádzali z nášho územia z mesta Sliač, kde sa nachádzalo (a nachádza) vojenské letisko. V roku 2016 tu pri pripomenutí tejto udalosti, odhalili aj pamätník odsunu sovietskych vojsk.

Po invázii sa v uliciach Československa konali aj masové protesty či radikálnejšie formy nesúhlasu. Ako sa volal mladý študent, ktorý sa pre slobodu Československa, upálil priamo na Václavskom námestí?

Pixabay

Jan Palach mal v čase invázie len 20 rokov. Študent Filozofickej fakulty Karlovej univerzity sa 16. januára 1969 rozhodol vyjadriť svoju nespokojnosť s okupáciou a vzniknutou situáciou v Československu, najradikálnejším možným spôsobom. Na následky svojich zranení zomrel o niekoľko dní v pražskej nemocnici. Na jeho pohrebe sa zúčastnili desaťtisíce ľudí.

Západný svet na inváziu vojsk Varšavskej zmluvy priamo nezareagoval. Rešpektovali totiž dohody z Jaltskej konferencie, kde si ZSSR a západné mocnosti rozdelili svoje sféry vplyvu v Európe. V ktorom roku sa konala?

Wikimedia

Napriek tomu, že západný svet okupáciu otvorene odsúdil, nijako nezasiahol a vojská Varšavskej zmluvy si tak na našom území "užili" 23 rokov trvajúcu dovolenku. Jedným z hlavných dôvodov bolo slepé rešpektovanie dohôd podpísaných na Jaltskej konferencii. Tá sa konala vo februári 1945, teda ešte pred koncom druhej svetovej vojny.

Uložiť článok

Najnovšie články