Foto: Justin Hofman/Wildlife Photographer Of The Year

Matej Mensatoris / / News
Výzva #BeatPlasticPollution sa stala virálnou a zapájajú sa do nej tisíce ľudí. Pridajte sa aj vy.

Určite si mnohí pamätáte na kampaň Ice Bucket Challange, ktorá mala za cieľ podporiť ľudí trpiacich ALS (Amyotrofická laterálna skleróza). Vďaka nej sa podarilo vyzbierať až 115 miliónov dolárov na financovanie výskumu boja s touto chorobou. 

Dnes, 5. júna si každoročne pripomíname Svetový deň životného prostredia. Jeho tohtoročnou témou je boj proti plastovému odpadu. OSN v súvislosti s tým vytvorila výzvu #BeatPlasticPollution. Jej zmysel je jednoduchý. Vylúčiť zo svojej spotreby plast jednorázového použitia a nahradiť ho trvalo udržateľnou alternatívou.

K výzve sa okamžite pripojili známe osobnosti, ktoré uviedli, aký plastový odpad prestanú produkovať.

Známy herec a ex-guvernér Kalifornie, Arnold Schwarzenegger prestal doma používať plastové vrecká a zaväzuje sa prestať používať plastový príbor.

Hudobník Moby sa vzdal používania plastových fliaš na vodu. OSN pripomína, že každú minútu sa spotrebuje až 1 milión plastových fliaš. A väčšina tohto odpadu končí žiaľ v moriach.

Aj herec Tom Felton známy najmä z filmov o čarodejníkovi Harry Potterovi  sa zapojil do výzvy. Prestal používať plastové slamky. Až 500 miliónov slamiek je denne použitých a to iba v USA. Ak by sa dali do radu, dokázali by 2 krát obísť Zem.

Výzvu podporila aj herečka Rachel Dratch. Podobne ako Moby sa rozhodla skoncovať s plastovými fľašami.

Zapojiť sa do výzvy môžete #BeatPlasticPollution aj vy. Stačí keď napíšete čoho vzdáte, či natočíte video a označíte ho týmto hashtagom. Alebo to môžete urobiť aj bez toho a takto podporiť boj s plastovým odpadom.

Je to naozaj jednoduché. Môžete si v bare napríklad vypýtať drink bez slamky, alebo chodievajte na miesta, kde ich už vymenili za bambusové či kovové alternatívy. Namiesto jednorázovej plastovej fľaše používajte fľašu na viac použití, či používajte papierové tašky namiesto igelitových vreciek. Stačí urobiť iba malý krok a môžete aj vy prispieť k čistejšej a planéte, bez zbytočného odpadu.

Pozri aj: Nedajú sa recyklovať a končia v oceánoch. Tieto znepokojujúce fakty o slamkách vám ukážu, prečo by ste si nabudúce mali vypýtať nápoj bez nich

iflscience.com
0
Komentovať (0)