Na prvý pohľad neškodné slamky sú v skutočnosti súčasťou zoznamu plastov, ktoré vo veľkej miere prispievajú k znečisteniu oceánov.

Podľa výpočtov, v roku 2025 hmotnosť plastov presiahne hmotnosť morských živočíchov. K teplým mesiacom neodmysliteľne patria posedenia s priateľmi pri osviežujúcom drinku. Či už ide o ovocnú limonádu, alebo alkoholický koktail, zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako môže jeden konkrétny detail z takéhoto večera, ovplyvniť naše životné prostredie?

Článok pokračuje pod videom ↓

Reč bude konkrétne o plastových slamkách, ktorých sa napríklad v Spojených štátoch použije za jeden jediný deň až 500 000 000. To v preklade znamená, že každý Američan použije každodenne 1,6 slamky. Dokopy je to priemerne 38 000 slamiek počas 50. rokov života jedného amerického občana. Spolu s inými plastovými výrobkami vytvárajú slamky 8 až 11 miliónov plastového odpadu, ktorý sa ročne dostane do oceánov.

Podľa britskej vlády sa obeťou plastového odpadu stane každoročne až 1 milión vtákov a 100-tisíc morských cicavcov. Slamky, ale aj iné plasty si morské živočíchy ľahko pomýlia s potravou, čo im môže spôsobiť ťažké zranenia či smrť.

Video ohrozeného druhu korytnačky, ktorej ochranári vyberajú z nosnej diery plastovú slamku, rýchlo obletelo celý internet a k dnešnému dňu ho videlo viac než 22 miliónov ľudí. Členovia tímu, ktorí boli pri záchrane korytnačky, uviedli, že celú dvojhodinovú cestu naspäť do prístavu strávili bez slov. Boli šokovaní a aj keď sa na nimi natočené video pozerá naozaj veľmi ťažko, chceli ho čo najskôr dostať medzi ľudí.

Ak sa aj slamky nedostanú do oceánu, spôsobujú značné problémy nášmu životnému prostrediu aj na súši. Organizácia zameriavajúca sa na ochranu a čistenie svetových oceánov, v minulom roku uviedla štatistiku, podľa ktorej sú slamky piatym najčastejšie nachádzaným odpadom na plážach. Počas jedného čistenia ich americkí ochranári našli takmer 500-tisíc.

Aj napriek všeobecnému presvedčeniu, že sa slamky dajú recyklovať, tomu tak v skutočnosti nie je. Vyrábajú sa síce z polypropylénu, ktorý je recyklovateľný, problém však spôsobuje ich veľkosť.

Plasty určené na recykláciu sú pred začatím celého procesu automaticky triedené na dopravnom páse, kvôli čomu sa malé plastové predmety, akými sú slamky alebo viečka od fliaš, k recyklácii nedostanú. Ani najväčší program určený špeciálne na recyklovanie polypropylénu s názvom Gimme 5, ktorý odštartoval v Amerike, slamky na recykláciu neprijíma. A tak slamky končia v lepšom prípade na skládkach, v tom horšom v oceánoch, kde sa rozkladajú na mikroplasty.

Našťastie stále existuje veľa spôsobov, ako s týmto problémom bojovať. Napríklad v Ugande sa rozhodli plastové slamky zbierať a znovu ich využiť na tkanie plastových podložiek a piknikových diek. Veľká Británia sa zas chystá zakázať predaj všetkých jednorázových plastových produktov, medzi ktoré patria aj slamky.

A čo môžeme my urobiť pre to, aby sa strašidelné čísla týkajúce spotreby plastových slamiek znížili? Odpoveď je jednoduchá: stačí najbližšie jednoducho poprosiť čašníka či čašníčku, aby nápoj doniesol bez slamky. Pre tých, ktorí si posedenie pri drinku nevedia bez slamky predstaviť z akéhokoľvek dôvodu, existuje viacero ekologických alternatív. Patria k nim slamky vyrobené z bambusu, skla alebo papiera.

Pozri aj: Mladý 23-ročný Holanďan začína s čistením Tichého oceánu. Od júla sa púšťa do boja s plastovým ostrovom veľkým ako trojnásobok Francúzska

Uložiť článok

Najnovšie články