Ilustračná foto: Pexels

Za porušenie zákazu hrozí pokuta aj väzenie.

Indická vláda schválila v stredu zákaz predaja elektronických cigariet, pričom vyjadrila znepokojenie nad ich rastúcou obľúbenosťou medzi mladými ľuďmi, ako aj výskytom ochorení spájaných s tzv. vapovaním. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Očakáva sa, že vládny kabinet čoskoro vydá nariadenie, ktoré bude zakazovať aj výrobu, dovoz, vývoz, prepravu, distribúciu, skladovanie a propagovanie takéhoto tovaru. Za prvé porušenie bude hroziť ročné väzenie a pokuta do výšky 100.000 rupií (1271 eur). Prípadné opakované porušovanie bude možné trestať až trojročným väzením a pokutou do výšky 500.000 rupií (6353 eur).

Používanie elektronických cigariet „v rozvinutých krajinách rastie exponenciálne a nadobudlo rozmery epidémie, obzvlášť medzi mládežou a deťmi“, uviedla indická vláda vo vyhlásení. Ministerka financií Nirmala Sitharamanová upozornila, že elektronické cigarety sú propagované ako spôsob odvykania od fajčenia. Príslušné správy však ukázali, že mnohí ľudia si vďaka nim vytvárajú závislosť.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )