Ilustračné foto: TBEC Review [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Prípady ochorení spojených s fajčením e-cigariet pribúdajú každým dňom.

Americký kontinent bojuje s ochoreniami pľúc spojených s e-cigaretami a vapovaním. Hospitalizovaných už bolo približne 450 pacientov, no skutočný počet ľudí, ktorí majú dýchacie problémy spojené s e-cigaretami sa odhadnúť nedá. Jedným zo stoviek hospitalizovaných ľudí je aj 18-ročný Adam Hergenreder z Illinois. I

Adam pritom s vapovaním začal iba pred 18 mesiacmi, no na jeho zdraví sa to už podpísalo. A to tak, akoby bol dlhé roky pravidelným fajčiarom. Lekári mu totiž oznámili, že jeho pľúca sú v stave 70-ročného dôchodcu. Informuje o tom portál LAD Bible.

Bolo desivé zistiť, že tak malé zariadenie mohlo toto spraviť s mojimi pľúcami,“ povedal Adam pre CNN. Teraz sa obáva, že jeho pľúca sa už nikdy nevrátia do pôvodného stavu a bude sa musieť trápiť celý život.

Foto: pxhere.com

Povedal, že v minulosti bol zápasníkom, no teraz to už asi možné nebude, keďže je to náročný fyzický šport a jeho pľúca by to nezvládli. „Je to smutné,“ dodáva.

Vo väčšine prípadov sú problémy spojené s užívaním THC, teda aktívnej zložky marihuany v e-cigaretách. To je aj Adamov prípad. Predtým si kupoval licencované náplne, ale neskôr prešiel na odlišné, ktoré si kupoval od kamaráta.

Adam hovorí, že dostal triašku a potom začal vracať tri dni v kuse, kým navštívil lekára. Samozrejme, kašľal a zle sa mu dýchalo. Lekári najprv nespojili jeho problémy s vapovaním a hľadali inú príčinu ochorenia. Potom sa ho ale opýtali, či neužíval THC pomocou e-cigarety, na čo prikývol. Následné CT a röntgenové snímky ukázali rozsiahle poškodenie pľúc.


Doktori navyše povedali, že Adam mal vlastne šťastie. Ak by do nemocnice neprišiel v priebehu dvoch až troch dní, jeho stav by mohol pokročiť natoľko, že by zomrel.

Americkí vedci sa snažia prísť na to, čo chorobu spôsobuje. Testy ukazujú na to, že vinníkom by mohol byť acetát vitamínu E, ktorý sa pridáva do niektorých náplní. Keďže tento vitamín je olejnatý, pľúca pokrýva tenkou vrstvou a tie tak oslabuje.

Profesorka chémie Michelle Francl z Bryn Mawr College povedala, že acetát vitamínu E je v podstate mastnota.  „Keď sa dostane do pľúc, tie sú zvnútra celé zamastené.“ hovorí. Narozdiel od tráviaceho traktu, pľúca nie sú stavané na to, aby sa vyrovnávali s takouto záťažou. „Pľúca sú navrhnuté na výmenu molekúl plynov. Nie na to, aby boli vystavované iným chemikáliám,“ povedala.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )