Foto: Ikea.com

Vedeli ste, že len nedávno bol aj u nás deň boja proti šikane a ubližovaniu slabším?

Šikana naberá čoraz vážnejšie rozmery a to nielen medzi žiakmi, ale aj medzi žiakmi a učiteľmi a aj na nejednom pracovisku medzi kolegami, či nadriadeným a podriadeným. Zo strachu sa obeť často neprizná a tí silnejší tak majú aj naďalej pocit, že sú pri moci. IKEA sa však rozhodla, že proti tomuto zabojuje a to skutočne kreatívnym spôsobom.

Dňa 4. mája bol na Blízkom východe deň zasvätený boju proti šikane. Vo priestoroch školy preto vystavil známy reťazec dve rovnaké rastliny a požiadali stovky detí, aby sa k jednej z nich správali zle, šikanovali ju a nadávali jej. Druhú rastlinu zas mali obdivovať, správať sa k nej milo a hovoriť jej pekné a podporujúce slová. Ak by sa niekto necítil práve najlepšie v priamom rozhovore s rastlinou, mohol svoj odkaz nahrať prostredníctvom sociálnym médií.

IKEA
IKEA

Výsledky boli po 30 dňoch vskutku zarážajúce. Rastlina, ku ktorej sa deti správali nepekne a nadávali jej, sa očividne trápila, bola ovisnutá a mala zožltnuté listy. Naopak rastlina, ktorú deti chválili, podporovali a správali sa k nej milo, bola plná života a darilo sa jej lepšie, ako kedykoľvek predtým.

IKEA
IKEA

Ani jedna z rastlín však nebola ukracovaná o živiny, obe boli rovnako často zalievané rovnakým množstvom vody, dostávali rovnaké hnojivo a obe rastliny boli vystavené na mieste, kde mali dostatok slnečného svetla. Jediný rozdiel bol v tom, ako sa k rastlinám správali deti a akými slovami sa im prihovárali počas jedného mesiaca. Výsledky hovoria za seba samé.

IKEA
IKEA

Šikanovanie sa netýka len zahraničných škôl, ale aj tých domácich. Aj na Slovensku sa tento negatívny jav stáva čoraz rozšírenejším fenoménom, a to napriek tomu, že od roku 2013 je zavedený program s názvom Zippyho kamaráti. Program vznikol pred 20 rokmi vo Veľkej Británii a jeho cieľom je naučiť deti, ako zvládať konfliktné situácie a vyrovnávať sa s nepríjemnosťami. Do programu sú zapojení aj učitelia, ktorí sú vyškolení na to, aby vedeli v prípade šikany medzi žiakmi efektívne zasiahnuť a pokúsiť sa situáciu vyriešiť.

Ak vás experiment zaujal, vyskúšať si ho môžete aj doma. Stačia vám k tomu dve rovnaké rastliny.

Pozri aj: Týchto 20 Tweetov vám ukáže, akí zlí vedia byť dospelí k deťom, ktoré nemajú ideálnu postavu

boredpanda, minedu

Najnovšie články