foto: PxHere

Čoraz viac zvierat umiera následkom bezohľadného správania sa ľudí.

Dôkazom sú napríklad korytnačky. Postupom času austrálski vedci objavili na pobreží 1 000 mŕtvych korytnačiek. Rozhodli sa teda, že ich preskúmajú a zistia, čo bolo príčinou ich úmrtia. Ukázalo sa, že za to do značnej miery môžu plasty.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ostrovy plastov

Využívanie plastov sa stáva vo svete čoraz pálčivejšou problematikou. V oceánoch ich plávajú doslova celé ostrovy a odborníci dvíhajú varovný prst. Je najvyšší čas začať konať, čo si uvedomuje už aj mnoho Slovákov. Otvárajú sa obchody bez plastových obalov a postupne sa plastových tašiek zbavujú aj mnohé reťazce. Je to síce krok vpred, zatiaľ sa však príroda stále trápi.

Stačí jedna plastová taška

Medzi ohrozené druhy patria napríklad aj korytnačky. Výskum austrálskych vedcov potvrdil, že stačí jediná plastová taška na to, aby sa päťnásobne zvýšili šance na úmrtie. Čím viac plastov korytnačka skonzumuje, tým je pravdepodobnejšie, že to neprežije.

Foto: unsplash

Následok konzumácie plastov

Chris Wilcox, jeden z výskumníkov, ktorí korytnačky skúmali hovorí, že vedci síce vedeli, že plasty nie sú pre korytnačky bezpečné, neboli si však istí, či vyše 1 000 korytnačiek, ktoré preskúmali, zomreli následkom konzumácie plastov alebo zahynuli náhodne a v ich tele sa práve nachádzal skonzumovaný plast. Wilcox dodáva, že ak mala korytnačka v tele 14 kusov plastov, hrozila jej až 50 percentná šanca, že čoskoro umrie. Dôležité je však podotknúť, že to neznamená, že ak zje korytnačka menej ako 14 kusov plastov, nezomrie.

Skaza pre morský svet

Prečo sa vedci zamerali na korytnačky? Práve tie boli prvým druhom, pri ktorom sa podarilo preukázať, že konzumujú plastový odpad. Odhaduje sa, že až 52% všetkých korytnačiek na svete si pomýlilo plastový odpad s potravou a pokúsilo sa ním nakŕmiť. Práve tieto čísla, ktoré ukazujú, akú skazu plasty spôsobujú, by mali ľudstvu pomôcť pochopiť, že takto to ďalej pokračovať nemôže.

Foto: unsplash

Šanca na záchranu

Wilcox doplnil, že ročne sa do oceánov dostávajú obrovské množstvá odpadu. Ich váha sa odhaduje v miliónoch ton. Samozrejme, výsledky nie sú len hrozbou, ale aj výzvou. Zachrániť možno nielen korytnačky, ale množstvo iných druhov živočíchov, ktoré sú odpadkami a plastom ohrozené. Čím lepšie budeme tejto problematike rozumieť, tým účinnejšie môžeme proti zamoreniu plastovým odpadom bojovať.

businessinsider
Uložiť článok

Najnovšie články