Na satelitnej snímke NOAA sa hurikán Dorian presúva na východné pobrežie Floridy v Atlantickom oceáne 3. septembra 2019. Foto: TASR/AP

Na tento trend vplýva globálne otepľovanie.

Hurikány čoraz viac naberajú na sile. Informoval o tom vedec James Kossin z amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA), ktorý viedol štúdiu na University of Wisconsin-Madison.

Vo výskume sa zamerali na satelitné dáta z obdobia 1979 až 2017 a zistili, že maximálne ustálené vetry časom zosilneli. Štúdia dokázala to, čo odborníci podľa modelov očakávali v súvislosti s klímou, ktorá je čoraz teplejšia. Dáta poukazujú na zvýšenú možnosť premeny tropických cyklón na väčšie búrky s kategóriami tri až päť Saffirovej-Simpsonovej hurikánovej stupnice.

Hurikánová sezóna sa v Atlantickom oceáne oficiálne začína 1. júna a NOAA plánuje tento týždeň predstaviť svoju predpoveď.

Kossin pozoruje hurikány už roky.V roku 2018 viedol štúdiu, ktorá odhalila, že hurikány sú pomalšie, zvyšujú lokálne zrážky a záplavy.

Nová štúdia predpokladá, že zvýšená intenzita tropických cyklón je zrejme naviazaná na klimatické zmeny

“Je to krok vpred, ktorý zvýšil naše presvedčenie o tom, že hurikány sú silnejšie aj v dôsledku globálneho otepľovania,” povedal vedec. “Naše výsledky nám však nehovoria, ako na tento trend vplýva ľudská aktivita a do akej miery len nestálosť v prírode,” dodal.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )