Foto: ESA

Látky síce pomáhajú zmenšiť ozónovú dieru, no hromadia sa v životnom prostredí a nedajú sa odfiltrovať.

Látky využívané napríklad na klimatizáciu v nových modeloch áut sa hromadia v životnom prostredí a môžu predstavovať riziko pre ľudské zdravie. Vo svojej štúdii, publikovanej v odbornom časopise Geophysical Research Letters, to tvrdia kanadskí vedci, ktorí skúmali vzorky arktického ľadu. Niektoré vzorky boli pritom staré už zhruba 30 rokov, informuje spravodajský portál BBC.

Chemikálie šetrné k ozónovej vrstve, ktoré nahradili škodlivé chlórfluorované uhľovodíky, začali používať po podpísaní Montrealského protokolu v roku 1987. Výsledkom ich používania je zmenšenie ozónovej diery. Vedci však začínajú mať obavy, že hoci na jednej stane pomáhajú, na druhej poškodzujú životné prostredie a ohrozujú ľudské zdravie.

Vedci pri výskume ľadových vzoriek našli “dramaticky” zvyšujúce sa úrovne perfluóralkylkarboxylových kyselín (PFCA) s krátkym reťazcom, ktoré patria do rovnakej triedy ako perfluoroalkylové látky (PFAS) – takzvané trvalé chemikálie. “Vidíme oveľa vyššie úrovne, rádovo desaťkrát vyššie, ako sme videli pred Montrealským protokolom. Veľa o nich a ich potenciálnej toxicite nevieme, ale vieme, že vystavujeme životné prostredie veľkej kontaminácii,” uviedla pre BBC spoluautorka štúdie Cora Young z York University v Toronte.

Dlhotrvajúce látky sa nachádzajú všade, od nábytku a odevov až po obaly na potraviny a pitnú vodu

Vznikajú pritom obavy, že PFAS majú rolu pri vážnych ochoreniach a zdravotných problémoch, ako je napríklad rakovina, poškodenie pečene alebo znížená plodnosť. Príbuzné látky, ktoré sa nachádzali v arktických vzorkách, sa v prostrední nerozpadajú a súčasné technológie na filtrovanie vody ich nedokážu zachytiť. Vedci pritom očakávajú, že úrovne PFCA s krátkym reťazcom v budúcnosti ešte značne vzrastú.

Podľa vedcov dokážu spomínané PFCA v atmosfére cestovať na dlhé vzdialenosti a často končia v riekach a jazerách, kde spôsobujú “nevratnú kontamináciu” a môžu zasiahnuť zdravie sladkovodných živočíchov vrátane červov a kôrovcov. Môžu mať však vplyv aj na ľudské zdravie. “Našli ich v telách ľudí v Číne, je teda pravdepodobné, že sú u ľudí po celom svete,” skonštatovala Young. Ako poznamenala, “pri pokuse o zachovanie ozónovej vrstvy sme vykonali dobrú prácu, ale neplánovým dôsledkom je uvoľnenie týchto ďalších chemikálií,” ktoré vyvolávajú obavy. “Sú toxické a potom sa nedajú rôznymi spôsobmi odfiltrovať,” dodala.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )