Ilustračná foto: Archív TASR

Tábor Lety zriadili nacisti v roku 1940 a okupovali ho tri roky.

Archeológovia objavili masový hrob na mieste bývalého nacistického koncentračného tábora na okraji českej obce Lety. V stredu o tom informovalo Múzeum rómskej kultúry, ktoré citovala tlačová agentúra DPA.

V koncentračnom tábore Lety v okrese Písek v dnešnom Juhočeskom kraji boli nájdené pozostatky dospelých Rómov aj rómskych detí z roku 1943. Na tomto mieste väznili Rómov počas druhej svetovej vojny, pripomenulo múzeum.

Z pozostatkov ženy pochovanej v hrobe odobrali vzorku DNA a v týchto dňoch ju porovnávajú so vzorkami od príbuzných, aby sa potvrdila jej totožnosť.

Pozostalí po obetiach majú konečne jasno v tom, kde sú ich príbuzní pochovaní. Takzvaný provizórny cintorín našli archeológovia priamo v areáli pamätníka, zriadeného na pozemku niekdajšieho nacistického tábora Lety, uviedol portál Českého rozhlasu (ČRo). Prvýkrát sa tak v Európe podarilo podľa archeológov odhaliť obete nacistického prenasledovania Rómov a Sintov, dodal ČRo.

V českom tábore zomrelo viac ako 300 Rómov

Tábor Lety zriadili nacisti v roku 1940, keď obsadili územie dnešnej Českej republiky, vyhlásili na ňom Protektorát Čechy a Morava a okupovali ho tri roky.

V dôsledku neľudských podmienok v tábore tam zomrelo vyše 300 príslušníkov českej rómskej menšiny a stovky ďalších Rómov neskôr deportovali do vyhladzovacieho tábora Auschwitz v okupovanom Poľsku, kde ich vyvraždili.

V 70. rokoch 20. storočia postavili na časti pozemku tábora Lety a v jeho okolí poľnohospodársky podnik s veľkou ošipárňou. V 90. rokoch bol pri ošipárni zriadený pamätník. Zatvorili ju v roku 2018 po rozsiahlych protestoch.

Uložiť článok

Najnovšie články