Ilustračná foto: TASR/AP

V uniknutých materiáloch sú presne popísané vojnové scenáre.

Z Ruska unikli tajné dokumenty, ktoré ukazujú, že schopnosť a odhodlanie krajiny použiť taktické jadrové zbrane je oveľa vyššia, než sa predpokladalo. Dokumenty analyzoval denník Financial Times.

Stanovili kritériá

V uniknutých materiáloch sú presne popísané vojnové scenáre a prezentácie pre dôstojníkov námorníctva. Tie hovoria o princípoch použitia jadrových zbraní, a to napríklad v prípade čínskej invázie.

Ďalšie kritériá špecifikujú detaily, ako napríklad vylodenie nepriateľa na ruskom území, bezprostredný útok nepriateľa s použitím konvenčných zbraní, alebo porážka jednotiek zodpovedných za ochranu hraníc krajiny.

Prípadná jadrová reakcia je popísaná od počiatočnej fázy konfliktu s veľkou svetovou mocnosťou, cez vpád nepriateľa do Ruska. Ako konkrétny príklad uvádzajú dokumenty napríklad zničenie 20 percent ruských strategických raketových ponoriek.

Dokumentov je spolu 29 a vznikali medzi rokmi 2008 až 2014. Naznačujú, že tou pomyselnou hranicou je kombinácia faktorov, kedy ruské jednotky utrpia straty, ktoré „nezvratne povedú k ich neschopnosti zastaviť rozsiahlu nepriateľskú agresiu“.

Ruská armáda by podľa dokumentov mohla použiť taktické jadrové zbrane aj pre širokú škálu účelov, ako napríklad „odradenie štátu od použitia agresie“, alebo „eskaláciu konfliktu k zastaveniu agresie“.

Uložiť článok

Najnovšie články