Foto: Pexels

V amsterdamskom supermarkete bude otvorená ulička, v ktorej nebude jediný produkt zahŕňajúci plast.

V uličke si budú môcť zákazníci vybrať z viac než 700 produktov bez plastu. Toto rozhodnutie prišlo s varovaním od špičkových vedcov ohľadne alarmujúcej situácie v oblasti odpadu. Pokiaľ nezačneme podstupovať v blízkej dobe príslušné kroky, hrozí, že sa životné prostredie z nášho prístupu nespamätá. Na začiatku tohto roka odhalil britský denník The Guardian, že hlavnou zložkou odpadu Spojeného kráľovstva sú práve plasty. Tých sa ročne vyprodukujú až 1 milión ton.

Celé roky boli zákazníci presviedčaní, že jedlo a pitie si nemôžu zadovážiť bez plastových obalov. Ulička bez plastov to popiera. Konečne máme pred sebou budúcnosť, v ktorej si verejnosť môže vyberať medzi jedlom v platovom obale alebo bez neho. V súčasnosti však na výber nemáme,“ povedal Sian Sutherland, spoluzakladateľ organizácie Plastic Planet, ktorá má túto kampaň na svedomí.

Ulička sa objaví v holandskom reťazci supermarketov Ekoplaza. Koncom roka by chceli uličku presadiť v 72 pobočkách po celej krajine. Obaly, ktoré majú plasty nahradiť sú vytvorené z biomateriálov. Tie môžu zákazníci po využití zahodiť do košov na bioodpady alebo ich využiť ako kompost. Medzi produktmi, ktoré tieto obaly majú nahradiť, sa nachádzajú takmer všetky veci, na ktoré si bežná domácnosť spomenie.

Baliť jedlo do niečoho tak nezničiteľného ako plast, je úplne nezmyslené,“ upozornil Sutherland. Podobné pokusy majú už aj organizácie vo Veľkej Británii, pričom apelujú nie len na supermarkety, ale aj na samotnú vládu krajiny. Pokiaľ sa tento systém rozšíri v celej únii aj zbytku sveta, budeme konečne na dobrej ceste k záchrane planéty, ktorá nám dala život.

Pozri aj: Táto krajina bola označená za najšťastnejšiu krajinu sveta. Má však aj druhú tvár, o ktorej sa toľko nehovorí

theguardian.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )