foto: TASR/AP (ilustračné)

Miliónom ľudí žijúcich v okolí čínskeho hlavného mesta Peking nariadili v utorok lockdown.

Informuje o tom agentúra AFP s tým, že tamojšie úrady pred dôležitým zasadnutím Komunistickej strany ešte viac zintenzívnili snahy o zvládnutie šírenia koronavírusovej nákazy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Takmer štyrom miliónom ľudí v provincii Che-pej, ktorá obklopuje Peking, nariadili úrady, aby až do konca týždňa zostali doma. Rozhodli sa tak v snahe o zvládnutie tamojšieho menšieho ohniska nákazy.

Povinné je opäť aj testovanie

Ďalších vyše 13 miliónov ľudí v susednom prístavnom meste Tchien-ťin sa musí dať otestovať po tom, ako tam objavili 51 prípadov nákazy – sprevádzanej prevažne miernymi príznakmi covidu.

Čína je jedinou ekonomicky významnou krajinou, ktorá sa naďalej drží politiky tzv. nulovej tolerancie voči covidu vrátanie zavádzania lockdownov, cestovných obmedzení či hromadného testovania, v dôsledku čoho zažíva zastavenie ekonomického rastu.

Foto: Unsplash

Peking epidemiologické opatrenia ešte zintenzívnil pred nadchádzajúcim 20. národným zjazdom komunistickej strany, ktorý sa má uskutočniť v priebehu nadchádzajúcich troch mesiacov.

Zvládnutie pandémie je všeobecne vnímané ako kľúčový prvok politiky prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý by si mal na zjazde zaistiť tretie funkčné obdobie v úrade.

Situácia sa zrejme bude zhoršovať

Epidemiologická situácia by sa podľa expertov mohla teraz ešte viac zhoršovať, keďže koronavírusový variant omikron sa opäť šíri vo veľkých mestách. Prísne epidemiologické opatrenia patria napríklad aj v Čcheng-tu, najväčšom meste na západe Číny.

V meste Šen-čen považovanom za technologické centrum sú v čiastočnom lockdowne dve štvrte. Zrušený tam bol aj celosvetovo najväčší veľtrh elektroniky.

V tamojšej štvrti Fu-tchien sú zase až do piatka zatvorené kiná, karakoke bary aj parky a zrušené veľké verejné podujatia. Obmedzenia platia aj v okrajovej štvrti Wan-sia, ktorá ponúka lacné ubytovanie pre zamestnancov dochádzajúcich za prácou z iných miest, hoci z nej nehlásili nijaké prípady nákazy.

Najnovšie články