Foto: twitter.com (LGBTIQ+ Lebanon)

Michaela Galambošová / / Veda
Dnešnou témou poriadne kopneme do osieho hniezda. Najnovšie výsledky štúdie totiž určite nepotešia žiadnych homofóbov.

Ľudská podstata neprestáva udivovať  vedcov už celé veky. Prísť jej na kĺb sa pokúšali už aj filozofi v staroveku. Ak si myslíte, že o svojom druhu viete (takmer) všetko, určite vás prekvapia výsledky nedávnej štúdie. Tá tvrdí, že nikto z nás nie je stopercentný heterosexuál.

Táto kontroverzná štúdia, publikovaná v karentovanom časopise Journal of Personality and Social Psychology, poriadne zdvihla vlnu kritiky. Vedci však tvrdia, že stopercentní heterosexuáli prakticky neexistujú. A ako to zistili? Vzorke žien púšťali pornografické filmy s heterosexuálnym i homosexuálnym obsahom. Na základe reakcií neurónov v mozgu zistili, že ženy vzrušuje prvý, ako aj druhý typ filmov pre dospelých. Práve toto ich viedlo k tvrdeniu, že náš mozog v podstate nerozlišuje, či sa dívame na homosexuálny alebo heterosexuálny obsah. Oba nás vzrušujú približne rovnako.

Oči nevedia klamať

Photo by Vanessa Bumbeers on Unsplash

Skupina vedcov na čele s popredným psychológom Ritchom C. Savin-Williamsom sa pustila do podobného projektu. Ich cieľom je bojovať proti stereotypom, a to vedeckou cestou. K podobným záverom, ako predchádzajúca štúdia, prišli aj oni, pričom analyzované ženy „usvedčili“ na základe reakcií očnej zrenice. Tá sa im pri vzrušení rozširovala. Pod kontrolou vieme udržať rôzne reakcie nášho tela, avšak reakciu očných zreníc sa zatiaľ nikto nenaučil ovládať. Vedci tak zistili, že účastníčky výskumu reagovali pozitívne na heterosexuálne aj homosexuálne filmy. Negatívny aspekt tejto štúdie môžu byť určité pochybnosti, ktoré môže štúdia vyvolať u analyzovaných žien. Avšak nič strašné sa nedeje. Ak máme veriť výsledkom, tak homosexuálne sklony driemu v každom z nás.

Krutá rana pre homofóbikov

pixbay.com

Vedci však išli ešte ďalej. Heterosexuálnym mužom púšťali zábery masturbujúcich žien, pričom prišli na to, že reagujú rovnako ako homosexuáli. Ak sa na to pozrieme z opačnej strany, tak ani homosexuáli nemusia byť stopercentní homosexuáli, môžu mať v sebe potlačené i heterosexuálne sklony. Výsledky týchto štúdií však budú určite krutou ranou pod pás pre homofobikov. Ktovie, možno im však terapia šokom pomôže trochu inak dívať sa na ľudí, ktorých z princípu neznášajú.

Ak sa však niekto bude zaryto biť do pŕs a tvrdiť, že je stopercentný heterosexuál, odporúčame mu, nech si trošku oživí spomienky. Vari neexistuje nikto, komu by aspoň raz za život neprebehla hlavou myšlienka, aké by to bolo s rovnakým pohlavím.

Vedci si však vzali pod palec len ženy. Mužov nepodrobili podobnej analýze, ani im nepúšťali filmy s homosexuálnym gay obsahom. Bolo by zaujímavé zistiť, či by sa výsledky takejto štúdie zhodovali rovnako u mužov ako aj u žien. Snáď sa takej štúdie v blízkej budúcnosti dočkáme.

Pozri aj: Homofóbni ľudia majú väčšiu šancu byť gaymi. Nová štúdia odhalila, prečo tomu tak je

unilad.co.uk
0
Komentovať (0)