Foto: Pixabay

Do histórie sa zapísal 27. júl 1967 ako deň, kedy prestala byť homosexualita odmietaná. Zároveň bol legalizovaný pohlavný styk medzi dvomi mužmi, pokiaľ sa budú nachádzať v súkromí.

Aj napriek tomu, nikdy nenastala úplná rovnováha medzi heterosexuálmi a príslušníkmi LGBT komunity. Práva transsexuálov, taktiež nie sú tým čím bývali, a to práve kvôli nedávnemu rozhodnutiu amerického prezidenta o tom, že ľudia so zmeneným pohlavím nemajú čo hľadať v armáde. Niekoľko rôznych štúdií sa začalo zaoberať tým, čo môže byť za homofóbiou. Jedna z nich, ktorá bola vykonaná v roku 2012 našla súvis medzi homosexualitou a homofóbiou.

V jednoduchosti je veľmi pravdepodobné, že gay, ktorý tají a popiera svoju sexualitu, bude zároveň aj veľkým odporcom homosexuálov vo všeobecnosti. Podľa štúdie z roku 2012, ktorá bola publikovaná v psychologickom a sociologickom časopise, existuje viacero úrovní homofóbie, ktorá sa odvíjajú od toho, či daná osoba v sebe objavila svoju sexualitu, alebo nie. Tieto názory sa prejavujú najmä v prípade, pokiaľ je podobný odpor citeľný u rodičov. Autorka štúdie Netta Weinsten napísala: „Jednotlivci, ktorí sa stavajú za heterosexuálov, no podľa testov majú sklony k homosexualite sa môžu cítiť ohrození v prítomnosti ľudí, ktorí sa svojou sexualitou netaja. Pripomínajú im totiž tendencie, ktoré sa v sebe snažia potlačiť.“

Pixabay

Podľa jej spolupracovníka Richarda Ryana väčšina ľudí, ktorí bojujú sami zo sebou, dávajú nevedomky na povrch svoj vnútorný konflikt. „Pokiaľ ste rodič, ktorý verí, že vaše dieťa by malo byť heterosexuálom, a urobíte všetko preto, aby ste ho presvedčili o tom, že je správnym človekom len pokiaľ bude také, aké ho chcete mať, môže to vytvoriť v hlave dieťaťa mnoho konfliktov.“ Výskumníci robili mnoho experimentov, jeden z nich zahŕňal slová a obrázky, ktoré boli subjektom ukazované na monitore. Používali slová ako „ja“ a „ostatní“ predtým, než im ukázali na monitore skutočné slová, ktorými boli napríklad „gay“, „normálny“, „homosexuál“, a „heterosexuál“.

Štúdia teda preukázala, že ľudia, ktorí sa dokázali rýchlejšie stotožniť so slovom gay namiesto slova ja, mali vyššiu pravdepodobnosť toho, že sa dokážu s homosexualitou u seba stotožniť, no popierajú ju v spoločnosti. Predošlá štúdia, ktorá vznikla v roku 1996 zistila, že muži, ktorí sú homofóbmi a považujú sa za heterosexuálov dostanú rýchlejšie erekciu ako tí, ktorí sú heterosexuálmi, no nemajú s homosexualitou problém.

Pozri aj: Dvaja homosexuáli s vekovým rozdielom 65 rokov si sadli, aby diskutovali o svojich skúsenostiach. Takto to dopadlo

indy100.com
Príbehy
0
Komentovať (0)