Foto: pxhere.com

Google začala spolupracovať s americkou armádou na vývoji softvéru pre drony. To sa ale mnohým zamestnancom nepáči.

Google začalo spolupracovať s americkým ministerstvom obrany na projekte vývoja softvéru určeného pre vojenské drony. A jeho zamestnancom sa to nepáči. Podľa spoločnosti Gizmodo asi 12 z nich oznámilo, že opúšťajú Google v súvislosti s kontroverzným vojenským projektom Maven. Ten má za cieľ vyvíjať inteligentný softvér do dronov, a tak zefektívniť ich vojenskú činnosť. 

V rámci tohto projektu chce Google pomocou umelej inteligencie zrýchliť a spresniť rozpoznávanie objektov zo záberov z armádnych dronov. Drony sa budú strojovo učiť na základe miliónov hodín videozáznamov a budú tak lepšie identifikovať všetky zachytené objekty, vrátane ľudí.

Zamestnanci argumentujú tým, že Google ide proti svojim etickým zásadám. Niektorí z nich vydali vyhlásenie, v ktorom zverejňujú dôvody, prečo opúšťajú spoločnosť: “ V určitom okamihu sme si uvedomili, že v dobrej viere nemôžeme odporučiť, aby sa niekto pripojil do tímu Google. Ak toto nevieme odporučiť inému, tak prečo sme tu my?“

V spoločnosti tiež prebehla petícia, ktorú podpísalo až 4000 zamestnancov. Tá vyzýva Google, aby spoločnosť odstúpila od projektu a prijala zásady, podľa ktorých sa v budúcnosti nebude zúčastňovať vojenských aktivít. V závere petície sa píše: „Domnievame sa, že spoločnosť Google by nemala obchodovať s vojnou… Táto zmluva ohrozuje reputáciu Google a je v priamom rozpore s našimi základnými hodnotami.“

Foto: wikimedia.org

Google projekt Maven obhajuje, že je určený v prvom rade na záchranu ľudí. Google ďalej tvrdí, že projekt pomôže armádnym zamestnancom a odbremení ich od zdĺhavého prechádzania stoviek hodín záznamov. Google ale tiež pripúšťa, že strojové učenie môže vyvolávať obavy.

Nie sú to len zamestnanci, ktorí protestujú proti tomuto najnovšiemu kroku. Viac ako 200 vedcov a akademikov zapojených do výskumu umelej inteligencie už podpísalo otvorený list a požiadali Google, aby neposkytovala svoju technológiu pre vojenské ciele a aby zrušili kontrakt s ministerstvom obrany.

V súvislosti s celou kauzou nakoniec vyznieva motto spoločnosti Google: „Don’t be evil“ (nebuď zlým) pomerne tragikomicky. Sme zvedaví, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať a či Google napokon od projektu radšej ustúpi.

Pozri aj: Google Fotky prichádzajú s novou funkciou. Umelá inteligencia za vás bude kolorizovať staré čiernobiele zábery

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy