Vincent van gogh mýtus

Foto: Public domain

Mýty o slávnych ľuďoch, o ktorých ste nemuseli vedieť.

História je obdobie, počas ktorého sa na tomto svete vystriedalo mnoho ľudí. Niektorí z nich boli známejší a pripomíname si ich aj dnes. Či sú to umelci, herci alebo vedci, každí z nich nám zanechal niečo, čo nás dokáže ovplyvniť aj dnes. No okrem toho k nim patria aj rôzne mýty. Niektoré z nich si môžete prečítať práve teraz.

William Shakespeare bol vzdelaný na vysokej úrovni alebo nebol vôbec vzdelaný

Foto: Pixabay.com

O svoj mýtus nebol ochudobnený ani velikán dramatického sveta, William Shakespeare. Okrem tohto, že sú medzi ľuďmi pochybnosti o tom, či vôbec napísal hry, ktoré sú označené jeho menom, nájdeme vo víre informácií aj pochybnosti o jeho vzdelaní.

Niektorí tvrdia, že bol vyučený na veľmi vysokej úrovni a preto sme mohli nájsť v jeho hrách historické prvky, latinčinu či mytológiu. Opak ale tvrdil Ben Jonson, ktorý bol toho názoru, že William bol na tom s vedomosťami veľmi biedne.

Pravdou ale je, že Shakespeare bol vzdelaný na priemernej úrovni a latinčina či stará gréčtina boli daného času bežnou súčasťou edukácie. Zatiaľ čo Johnson bol absolventom univerzity a tak bol podľa neho jeho rival podpriemerný.

Vincent van Gogh si odrezal ucho po hádke s Paulom Gauginom

Foto: Public domain

Len čo začujeme toto meno, predstavíme si muža bez ucha. Vincent a jeho „bezuchý mýtus“ idú spolu ruka v ruke už nejakú tú dobu a je obohatený o rôzne varianty. Môžeme sa stretnúť s verziou, podľa ktorej ho o ucho pripravil priateľ a taktiež maliar Paul Gauguin.

No nakoľko Vincent nechcel, aby bol stíhaný políciou, prevzal tento čin na seba a povedal, že si ho odrezal sám. Výnimkou nie je ani príbeh o tom, ako ucho zabalené v tkanine poslal jednej zo služobných v dome prostitútok. Tento čin mal byť podľa všetkého vyjadrením van Goghovej náklonnosti k danej žene.

Existujú dôkazy o tom, že Vincenta sužovali problémy s psychickým zdravým a tento akt bol predzvesťou jeho blížiacej sa samovraždy.

Telo Walta Disneyho bolo po smrti zmrazené

Foto: Public domain

Svetoznáma legenda animácií a rozprávok Walt Disney zomrel pred viac než 50 rokmi, no existuje mýtus, podľa ktorého to nemusí byť tak úplne pravda. Ten hovorí o tom, že v danom čase bolo jeho telo natoľko ochladené, že v podstate hybernuje a v budúcnosti bude mať možnosť „opäť ožiť“.

Je síce pravda, že kryonika ktorá sa zaoberá uchovávaním ľudských tiel, už v danom čase existovala a Walt bol jej fanúšikom. Bol nadšencom vecí, ktoré sa týkali budúcnosti, ale informáciu o jeho kremácií potvrdila aj jeho vlastná dcéra. Urna s pozostatkami je umiestnená v Kalifornskom Glendale.

Einstein bol vegetariánom z vlastnej vôle

Foto: Ferdinand Schmutzer [Public domain], via Wikimedia Commons
Tento mýtus týkajúci sa Alberta Einsteina nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený. No čo-to z pravdy sa v ňom ukrýva. Nanešťastie ešte pred tým, než dosiahol vek 50 rokov jeho telo začalo takpovediac protestovať. Sužovali ho rôzne tráviace nepríjemnosti, ako bolesť čriev, žalúdočné vredy, žltačka či zápal žlčníka.

Preto sa rozhodol navštíviť lekára, podľa ktorého odporúčania by bolo lepšie prestať konzumovať mäso. Vegetariánstvo ako také je rozhodnutím jedinca, no v prípade tohto vedeckého velikána bola daná voľba skôr nevyhnutná.

Leonardo da Vinci nosil dlhú bradu

Foto: Public domain

Mýtus, ktorý v sebe môže ukrývať aj pravdu. V skutočnosti totiž nevieme, ako Leonardo počas svojho života vyzeral. Jediná skica, ktorá existuje je z obdobia, kedy už nepatril medzi najmladších obyvateľov. Vyše 60-ročný muž na danom vyobrazení má dlhú bradu a výrazne husté obočie. A tak ho väčšina z nás pozná.

Táto skica pochádza podľa všetkého z obdobia roku 1 515. Ale v období 80. a 90. rokov 15. storočia brada v móde práve nebola a preto je dosť pravdepodobné, že ani mladší da Vinci ju nenosil. Tento mýtus preto ostáva skôr záhadou, na ktorú odpoveď asi nikdy nedostaneme.

Ďalšie články zo série mýtus a realita:

mentalfloss.com, artsandcultures.com, biography.com, huffpost.com, bustle.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )