sciencetopia.net

Je to už rok od vtedy, čo sa v Paríži stretli predstavitelia 196 predstavitelia krajín našej Zeme. Podpísali tu dohodu o tom, že sa spoločnými silami pokúsia zachrániť planétu Zem. Prešiel jeden rok a Francúzsko hlási obrovské pozitívne zmeny.

V Paríži 12. decembra 2015 podpísalo Rámcovú zmluvu OSN o zmene klímy celkom 196 krajín sveta. Tento rok sa konala ďalšia konferencia o klimatických zmenách, tentokrát v marockom Marrákeši. Na konferencii prehovoril aj francúzsky prezident François Hollande. Francúzsko sa v poslednom čase stáva jednou z najväčších bojovníkov proti klimatickým zmenám vo svete. Hollande najskôr pochválil prácu Baracka Obamu v boji proti klimatickým zmenám. Potom skritizoval súčasného prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý tento problém vníma zrejme ako číry výmysel a nakoniec predstavil svetu nový francúzsky plán na najbližšie obdobie. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Len nedávno obletel svet nový dokumentárny film z produkcie National Geographic v ktorom nás o klimatických zmanách informoval herec a bojovník o našu planétu Leonardo DiCaprio. Okrem iného sa v dokumentárnom filme spomína dôležitá úloha, ktorú by v boji proti klimatickým zmenám mala zohrať tak vplyvná a silná krajina, akou je USA. Nie je to však USA, ktorá robí razantné kroky k dosiahnutiu cieľa. Medzi najsilnejších hráčov súčasnoti patrí rozhodne Francúzsko, ktoré do roku 2023 zavrie všetky svoje tepelné elektrárne, ktoré spaľujú uhlie.

ctvnews.ca
ctvnews.ca

Podľa slov francúzskeho prezidenta François Hollanda, bol Barack Obama kľúčovou postavou dosiahnutia Parížskej dohody. Od nového prezidenta USA nemožno podobné úsile očakávať a možno aj preto zasahuje samotný prezident Francúzska. Hollande je rozhodnutý dosiahnuť do roku 2050 vo svete „ulhíkovú neutralitu“ a zastaviť tak klimatické zmeny na našej planéte. Prvým veľkým krokom Francúzov bude absolútne odstavenie tepelných elektrární na uhlie, ktoré plánujú už do roku 2023.

iflscience.com
iflscience.com

Samozrejme, že Francúzsko nie je v boji proti klimatickým zmenám osamotené. Nemecko dúfa, že do roku 2050 zníži svoje emisie až o 95%. Veľká Británia sľúbila zavrieť tepelné elektrárne na uhlie do roku 2025. Z hry však po prezidentských voľbách vypadol jeden zo silných hráčov u ktorého by bola zmena najpotrebnejšia. Donald Trump a jeho „kumpáni“ však klimatické zmeny považujú za výmysel a rozhodne nechcú využívanie (a najmä obchodovanie) s uhlím, ropou a zemným plynom obmedziť.

climate.nasa.gov
climate.nasa.gov

Francúzsko sa už akoby dlhé roky pripravovalo na tento dôležitý a historický krok. Posledné desaťročia investovali do „neuhlíkovej“ energetiky ohromné množstvo prostriedkov. Táto krajina je veľmocov v oblasti jadrovej energetiky a štiepením jadra si vyrába viac ako 75% elektriny. Túto energiu dokonca vyváža aj za svoje hranice. Absolútne odstavenie tepelných elektrární na uhlie je pre svet výbornou správou. Spaľovanie uhlia totiž patrí k najhorším znečisťovateľom nášho ovzdušia. V prepočte totiž 1 gram uhlia vypustí do ovzdušia pri spaľovaní viac oxidu uhličitého a toxických látok ako 1 gram čohokoľvek iného.

techreleased.com
techreleased.com

O tom, že Francúzsko je silným hráčom v boji proti klimatickým zmenám vás možno presvedčí aj náš starší článok o tom, ako táto krajina zakázala používanie a výrobu plastových riadov, pohárov, príborov a takisto aj plastových sáčkov.

interez.sk (Lukáš M.), iflscience.org
Uložiť článok

Najnovšie články