nbcnews.com

branči / / Ekológia
Nastala solárna revolúcia?

Francúzsky minister životného prostredia Ségolène Royal tento týždeň konečne oficiálne otvoril ako prvý na svete solárnu cestu, na úseku dlhom jeden kilometer, ktorý sa skladá z 2880 metrov štvorcových solárnych panelov. Cesta je navrhnutá tak, aby dokázala zabezpečiť energiu pre pouličné osvetlenie v neďalekej obci, kde žije vyše 3 400 obyvateľov.

solarna-cesta
© COLAS – Joachim Bertrand

Prvá solárna cesta stála takmer 5 miliónov €. Jej povrch pokrýva pre vyššiu odolnosť viacero vrstiev kremíka. Jeden solárny panel tak vyprodukuje až 280 mWh ročne. Celá cesta môže produktovať 767 kWh denne a v lete až takmer dvojnásobne, približne 1500 kWh.

solarna-cesta1
© COLAS – Joachim Bertrand

Solárna cesta sa tak bude teraz dva roky testovať. Aj keď je už na svete a funkčná, celý projekt je zatiaľ len experimentom. Miestni ľudia si myslia, že projekt je až príliš predražený. Existujú aj iné, lacnejšie alternatívy, ktoré by dokázali vyprodukovať podobné množstvo energie zo Slnka.

solarna-cesta2
© COLAS – Joachim Bertrand

Sme zvedaví, či sa takéto solárne cesty postupne osvedčia a či ich výrobu optimalizujú a v budúcnosti budú náklady na ich výrobu oveľa nižšie. My si myslíme, že áno, keďže Francúzsko si stanovilo do budúcna až 1 000 kilometrov takýchto ciest.

Pozri aj: V Aus­trá­lií začala výstavba eko­lo­gicky udr­ža­teľ­ného mes­tečka “Tesla Town”

theguardian.com
0
Komentovať (0)