Foto: stefanoboeriarchitetti.net

Čína je krajina, ktorá v blízkej budúcnosti určite ekonomicky predbehne USA.

Daňou za ekonomický rast je však obrovské znečisťovanie. Ľudia z mnohých čínskych veľkomiest zamorených smogom túžia po zeleni a čerstvom vzduchu. Prianie sa im plní, pretože výstavba mesta priam obrasteného zeleňou sa začala.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mnoho ľudí žijúcich vo veľkomestách túži po kúsku prírody. Nový trend, keď sa ľudia snažia viac zblížiť s prírodou, je celosvetový. V Číne, kde je počet veľkomiest naozaj obrovský, si preto povedali, že urobia pokus a spoja moderné mesto s prírodou. Priam ho do tej zelene zakomponujú. Budovy budú vyrastať podobne ako stromy z okolitej prírody.  A tak začali práce na vôbec prvom lesnom veľkomeste. Toto sa bude nachádzať na severe pri čínskom meste Liuzhou. Výstavba bude nejakú dobu trvať, ale výsledok bude stáť za to.

Príroda všade, kde sa pozrieš

Celú túto parádu architektonicky zastrešuje dizajnér Stefano Boeri. Mesto budúcnosti bude využívať obnoviteľné zdroje energie. Bytové komplexy budú vytŕčať spomedzi viac ako milióna rôznych rastlín a 40 000 stromov. Priestor medzi nimi vyplnia obrovské zelené trávnaté plochy. Rastlinami a stromami budú pokryté dokonca aj budovy.

mesto
Foto: stefanoboeriarchitetti.net
 Toto množstvo zelene dokáže hotové zázraky. Zelená pokrývka takéhoto rozsahu dokáže  pohltiť ako špongia 10 000 ton oxidu uhoľnatého a 57 ton znečisťujúcich látok v priebehu jedného roka. 175-hektárové lesné mesto  tak bude prvé svojho druhu na svete. Ak by výsledok predčil očakávania, práve toto mesto sa môže stať vzorom pre celý svet.

Mesto bude mať 30 000 obyvateľov a v priebehu jedného roka vyprodukuje vďaka množstvu zelene až 900 ton kyslíka. Prepojenie zeleného raja s mestom Liuzhou bude realizované za pomoci koľajového systému v kombinácii s elektrickými vozidlami. Energiu budú čerpať buď zo slnka alebo geotermálnych zdrojov.

mesto
Foto: stefanoboeriarchitetti.net

Projekt bude dokončený v roku 2020 a bude obsahovať všetko, čo moderný človek požaduje. Byty, komerčné časti, časti určené na rekreáciu, dve školy a nemocnicu. Vo výsledku vznikne moderné mesto, pričom obyvatelia budú blízko k prírode. Dôjde k prirodzenej tvorbe kyslíka a absorpcii škodlivých látok. Mesto bude samostatné a vďaka všadeprítomnej zeleni možno očakávať aj rozšírenie fauny. Vzduchom sa budú preháňať vtáky rôznych druhov, na zemi budú žiť menšie druhy zvierat a chrobákov. Ostáva len dúfať, že zelených miest, ako bude toto, bude len a len pribúdať.

Pozri aj: Obchvat Bratislavy odhalil najväčší archeologický nález za posledné desaťročia

Inhabitat.com, StartItUp.sk
Uložiť článok

Najnovšie články