Interez.sk

/ 490 / Michaela
Tušili ste, že MP3 formát má negatívny vplyv na prežívanie emócií? No tak sa zdá, že jeho používanie už nebude mať dlhé trvanie...

Kto by nepoznal slávne „empétrojky?“ Ani sa nezdá, že na trhu sú už nejaký ten rok. Tento formát sa vyvinul v osemdesiatych rokoch. Áno, práve vtedy, keď u nás boli v kurze LP platne a magnetofónové kazety. No tak sa zdá, že je koniec aj tomuto obľúbenému formátu. Prečo je to tak?

To boli časy, keď sme si hudbu nahrávali na magnetofónovú kazetu. V detstve sme nič netušili o autorských právach a pri rádiu sme strávili celú večnosť, aby sme si nahrali obľúbenú pesničku. Kvalita bola mizivá. Šušťala, málokedy sa nám podarilo nahrať pieseň od začiatku, no šťastie bolo neskutočné. Teda až do chvíle, kým vám kazetu neukradla staršia sestra… Neskôr sme prešli na discmany, nosili náhrdelníky z poškriabaných CD-čiek. No tak sa zdá, že aj MP3-ky, ktoré sa stali súčasťou každodenného života, pôjde do zabudnutia.

Podľa správy NPR Fraunhoferov inštitút pre integrované obvody, divízia štátom financovanej nemeckej výskumnej inštitúcie, ktorá financovala vývoj MP3 technológií oznámila, že „licenčný program pre niektoré patenty a softvér súvisiaci s MP3 od Technicoloru a Faunhoferu IIS bude ukončený.“

pixabay

iTunes, ako aj ďalšie spoločnosti, teraz prechádzajú na formát AAC (Advanced Audio Coding). Tento formát taktiež pomohol vytvoriť inštitút Fraunhofer. Aj samotná spoločnosť podala svoje stanovisko: „AAC technológia je efektívnejšia ako MP3 a zároveň ponúka viac funkcií.“ Na druhej strane streamingové služby prechádzajú na súbory Master Quality Authenticated.

Možno to bude zmena k lepšiemu. V minulom roku ukázal výskum, ktorý vykonala Audio Engineering Library, zaujímavý fakt. Formát MP3, rovnako ako aj iné kompresné formáty nízkej kvality, odčerpávajú emócie z hudby, ktorú počúvame. Výsledky ukázali, že MP3 formát posilňuje neutrálne a negatívne emocionálne charakteristiky (hanba, strach, smútok, zdesenie) a oslabuje prežívanie pozitívnych emócií (ako napríklad pocit šťastia, romantiky či pokoja).

Nemenej prekvapivý je fakt, že sa opäť vracia klasika. Vinylové albumy ohlasujú svoj veľký „comeback.“ V decembri 2016 po prvýkrát prekonal predaj vinylových albumov digitálny predaj. V Record Store Day sa za týždeň predalo až 547 tisíc vinylových albumov. Že by sme sa všetci navrátili k starej známej klasike? Asi bude načase oprášiť starý gramofón. Veď všetci chceme pri počúvaní hudby prežívať tie najlepšie emócie. Však je to tak?

Pozri aj: Chemik náhodou objavil nový odtieň modrej farby. O pár mesiacov ním budete môcť doma písať aj vy

interez.sk (Michaela), factmag.comKomentovať (0)