sciencealert.com

katka / / News
Trvalo dlhých 200 rokov, kým došlo k objaveniu nového modrého pigmentu. O ten je už teraz veľký záujem a zdá sa, že firma Crayola urobí všetko pre to, aby nová vosková pastelka s týmto pigmentom bola na trhu už koncom tohto roka.

Mas Subramanian je chemik a profesor z Oregonskej štátnej univerzity. Preslávil sa v roku 2009, kedy jeho laboratórium objavilo nový modrý pigment nazvaný YInMn Blue. Tú už čoskoro budete môcť vidieť na vlastné oči, pretože z nej bude vosková pastelka.

Celý objav bola pritom iba šťastná náhoda. Počas pokusov so študentmi v laboratóriu v roku 2009, jeden zo študentov skombinoval ytrium, indium a oxid mangánatý, ktoré zahrial na viac ako 1100 °C. Z tohto sa vytvorila prekvapujúca modrá farba. Keď si Subramanian uvedomil, že zrejme ide o objav nového pigmentu, okamžite zažiadal o udelenie patentu.

Bolo to príjemné prekvapenie alebo lepšie povedané šťastná náhoda, pretože sme sa vôbec nesnažili o objav nového modrého pigmentu. Tak je to však pri väčšine vedeckých objavov – hľadáte niečo, no objavíte čosi úplne iné,“ tešil sa profesor.

Pred týmto objavom bol francúzsky chemik Louis Jacques Thenard posledným človekom, ktorému sa podarilo objaviť nový modrý pigment – kobaltová modrá z roku 1802.

sciencealert.com

Práve z pigmentu YInMn Blue by mala byť vytvorená nová vosková pastelka. Zákazníci sa k nej však zatiaľ nedostanú, no podľa spoločnosti Crayola by mali byť dostupné už na konci roka 2017. Proces totiž spomaľujú testovania pre získanie povolenia FDA – Správa potravín a liečiv. Licenciu vlastní firma Shepherd Colour Company, ktorá ju od Subramaniana získala.

Nová modrá vosková pastelka nahradí žltú pastelku Púpava, ktorá sa prestala vyrábať v marci. Spoločnosť tiež spustila súťaž na pomenovanie novej farby, keďže YInMn Blue sa dosť ťažko vyslovuje.

Snažíme sa našu paletu farieb neustále inovovať a držať sa s trendmi, a práve preto sa nevieme dočkať, kedy budeme môcť predstaviť novú voskovú pastelku inšpirovanú pigmentom YInMn,“ vyjadril sa Smith Holland, riaditeľ a prezident firmy Crayola. Keďže sa farba získava pri poriadne vysokých teplotách, YInMn Blue by mala byť veľmi stabilnou zlúčeninou. Predpokladá sa, že pigment bude využiteľný aj v ďalších odvetviach, pretože ľudia zháňajú dobrú trvácnu modrú farbu už niekoľko storočí.

Pozri aj: Elon Musk práve oznámil, že jeho solárna strecha bude mať doživotnú záruku a bude lacnejšia ako klasická krytina. Kedy bude na Slovensku?

interez.sk (katka), sciencealert.com, npr.org
0
Komentovať (0)