dispatchtimes.com

Jedna z európskych krajín by sa mohla stať oficiálne prvou, ktorá by úplne zakázala fajčenie cigariet.

V roku 2010 si Fínsko vytýčilo cieľ, a to do roku 2040 byť úplne bez cigariet, avšak vynovená legislatíva presunula cieľ na skôr, a to na rok 2030. Zakázať sa chystá nie len klasické cigarety, ale aj kapsulové cigarety, v ktorých sa po stlačení aktivuje príchuť, ako napríklad mentol alebo čierna ríbezľa.

Zvyšujú sa taktiež ročné poplatky vyberané od maloobchodníkov predávajúcich výrobky obsahujúce nikotín, a ich výška môže dosiahnuť až 500 eur. Historicky je táto krajina o krok vpred, čo sa týka trendu sťažovania života fajčiarom. Reklamy týkajúce sa nikotínových výrobkov sú v tejto krajine zakázané už od roku 1978, fajčenie na pracovisku je neprípustné od roku 1995, a v baroch a reštauráciách si nezafajčíte od roku 2007.

pixabay.com

V roku 2010 sa pri rozhovore o pôvodnom návrhu zákaze cigariet štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Ilkka Oksala vyjadril: “Cieľom je zbaviť sa fajčenia raz a navždy. Je to cieľ na dlhú trať, napriek tomu ho ale dosiahneme. Samozrejme, znamenalo by to koniec tabakového priemyslu, keby všetky krajiny urobili podobné kroky, ako my. Vyjednávali sme s tabakovým priemyslom, avšak úprimne, náš cieľ je proti ich biznisu. Momentálne je legálne vyrábať tabakové výrobky, avšak urobíme všetky zmeny potrebné na to, aby sme pomohli ľuďom skoncovať s fajčením.”

Fínsko nie je jedinou krajinou, ktorá v tejto oblasti pritvrdzuje. Nedávno Rusko vyhlásilo, že zvažuje úplný zákaz predaja tabakových výrobkov všetkým osobám, ktoré sa narodili v roku 2015 a neskôr. Ruský prezident Vladimír Putin sa vyjadril, že chce krajinu zbaviť cigariet raz a navždy, a to tak, že predaj cigariet komukoľvek narodenému po roku 2014 bude považovaný za rovnako ilegálny, ako predaj akýchkoľvek iných ilegálnych drog.

kackovic.com

Cigarety sú v Rusku s cenou £ 1,10 za škatuľku stále výrazne lacnejšie, než na západe Európy. Nikolai Gerasimenko, člen ruského parlamentu sa vyjadril, že tento cieľ je ideologicky absolútne správny. Napriek tomu, že zákon by mohol nadobudnúť platnosť už čoskoro, zásadné rozdiely zrejme nastanú až okolo roku 2030, keďže až vtedy sa to ľudí narodených po roku 2014 bude plne dotýkať. Aktuálne každý, kto dosiahol vek 18 rokov, si v Rusku môže legálne kúpiť cigarety, čiže aj keby zákon vstúpil do platnosti už tento rok, želaný efekt by bol dosiahnutý najskôr v roku 2035.

pixabay.com

V súčasnosti je v Rusku menej fajčiarov než kedykoľvek predtým. Štatistiky ukazujú, že fajčí približne 31 percent obyvateľov (v Británii je to okolo 19 percent). Po obmedzení fajčenia na verejnosti v roku 2013 to ale vyzerá tak, že čoskoro bude v Kremli reálne zakázať fajčenie úplne.

pixabay.com

Od 1. júla 2007 platí vo Veľkej Británii zákaz fajčenia v uzavretých verejných priestoroch, ako napríklad baroch a reštauráciách. K tomu, aby ste si legálne kúpili cigarety musíte mať minimálne 18 rokov, avšak fajčenie na verejnosti je povolené už od 16 rokov. Od mája sú všetky tabakové výrobky predávané v štandardizovaných baleniach, ktoré obsahujú rozmerný obrázok na prednej aj na zadnej strane balenia, aby sa zvýraznili škodlivé účinky fajčenia. Taktiež, na každom balení musí byť viditeľné varovanie týkajúce sa zdravia. Napriek tomu, čo sa zákazov týka, Británia ešte stále zaostáva za krajinami ako sú Rusko a Fínsko.

Pozri aj: Tabaková revolúcia? Rusko plánuje zakázať predaj cigariet a tabakových výrobkov ľudom narodeným po roku 2015

interez.sk (Petra Sušaninová) theladbible.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )